reklama

Valve przystąpiło do The Linux Foundation, wierzy w świetlaną przyszłość linuksowego desktopu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Założyciel Valve, Gabe Newell, od dawna już publicznie deklaruje, jak dobrym systemem operacyjnym jest Linux (czy też raczej GNU/Linux), i jak złym systemem operacyjnym jest Windows 8 – mimo tego, że zdecydowana większość graczy na kluczowej dla firmy platformie Steam wykorzystuje właśnie Windows (wg ostatnich badań Valve, z różnych dystrybucji Linuksa korzysta łącznie około 1,6% użytkowników). Teraz Valve, które już sporo zainwestowało w prace nad linuksową wersją swojej platformy, jak również w rozwój bazującego na Linuksie własnego systemu operacyjnego Steam OS, będzie jeszcze bardziej wspierało rozwój samego Linuksa.

Od tej pory Valve jest członkiem The Linux Foundation. Mike Sartain, szef pionu Valve Linux, określił decyzję o wykupieniu członkostwa na srebrnym (najniższym) poziomie jako jeden z wielu sposobów, poprzez które Valve inwestuje w rozwój gier na Linuksa. Ta inwestycja to około 20 tysięcy dolarów rocznie, za które Valve uzyskuje prawo głosu w zarządzie Fundacji, prawo do korzystania z logotypów, dostępu do materiałów tylko dla członków, możliwość otwierania własnych grup roboczych i wsparcie w kwestii zastosowania Linuksa we własnych produktach.

Z tej okazji Fundacja opublikowała krótkie wideo, w którym Gabe Newell przedstawia znaczenie Linuksa w strategii Valve, a Linus Torvalds mówi, jak ważne to jest dla Linuksa, a w szczególności linuksowego desktopu. Możecie je obejrzeć poniżej:

Tymczasem Sartain wyjaśnia, że działania Valve mają koncentrować się jednocześnie na trzech aspektach: tworzeniu narzędzi programistycznych dla deweloperów gier na Linuksa, zachęcaniu producentów sprzętu do lepszego wspierania Linuksa, oraz budowaniu własnej eleganckiej i otwartej platformy dla użytkowników Linuksa. Przystąpienie do The Linux Foundation ma jeszcze bardziej zmobilizować firmę w tych działaniach.

Nie tylko Valve wzbogaciło dziś szeregi członków Fundacji. Z komunikatu prasowego dowiadujemy się, że zrobiły to też Cloudius Systems, startup twórców hiperwizora KVM, zajmujący się rozwojem opensource'owych technologii dla chmur obliczeniowych, oraz HSA Foundation – organizacja nonprofit, za którą stoją AMD, ARM, Qualcomm, Samsung i wiele innych firm, której celem jest rozwój otwartych standardów w dziedzinie heterogenicznej architektury obliczeniowej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama