reklama

Valve ujawnia SteamOS, własny system operacyjny

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Gabe Newell, czyli szef firmy Valve, niedawno obiecywał niespodzianki, wieszcząc, że Linux jest przyszłością rynku gier i już wiadomo, o co mu chodziło. Twórcy popularnej platformy cyfrowej dystrybucji oprogramowania zapowiedzieli SteamOS, własny system operacyjny oparty na Linuksie. Nikt nie musi się teraz martwić obsługą mnogości różnorakich dystrybucji, co spędza sen z powiek konkurencyjnemu sklepowi GOG.com.

Pomysłodawcy podkreślają, że liczyła się dla nich przede wszystkim wygoda grania na dużym ekranie, przy równoczesnym zachowaniu dostępu do całej biblioteki Steam użytkownika. System będzie darmowy i stale optymalizowany, aby chodzące pod nim tytuły działały tak płynnie, jak to tylko możliwe. Ponoć powstają już projekty korzystające z dobrodziejstw programistycznych, oferowanych przez SteamOS. Naświetla się również fakt, że będziemy mieli do czynienia z systemem otwartym, w którym każdy może coś zmienić, gracz czy producent. Wychodzi na to, że z myślą o dzisiejszym ogłoszeniu wspominało się niedawno o opcji dzielenia się grami, do tego dojdą strumieniowanie gier z maszyn z Windowsem czy OS X (wystarczy tam zainstalować klienta Steam), treści multimedialne prosto od znanych dostawców (Valve nie zdradza na razie jakich) oraz zaawansowane funkcje kontroli rodzicielskiej, by ograniczyć dzieciom dostęp do tytułów z kolekcji dla nich nieodpowiednich. Data premiery SteamOS pozostaje jednak nieznana.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama