Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Awesome - manager okien inny niż wszystkie

Jesteś zmęczony standardowymi managerami okien? Chcesz czegoś innego? W takim razie czytaj dalej!

Miłe milszego początki

Awesome poznałem przez kolegę. Zauważyłem, jak zrobił coś, czego ja nie mogłem w swoim managerze, i od razu się zainteresowałem, czego używa. W pierwszej chwili największe wrażenie zrobiło na mnie wyświetlanie zawartości kilku pulpitów naraz. Nie, nie chodzi mi o Expo czy Expose znane z innych managerów - to nie były miniatury, to były normalne okna zebrane z kilku pulpitów. Co już nieco mniej egzotyczne, można też umieścić jedno okno na wielu pulpitach. Niby mają to niektóre inne managery, ale świetnie się to komponuje z pierwszą funkcją.

Na razie wszystko brzmi normalnie, prawda? Użytecznie, ale normalnie. No to przedstawiam nienormalną część!

Inność

Otóż jak się okazuje, w Awesome praktycznie nie przesuwa i nie resize'uje się okien. Robi to manager. Gdy otworzymy pierwsze okno, wyświetli się ono na pełnym ekranie. Gdy otworzymy drugie, oba zajmą po połowie ekranu. Gdy otworzymy trzecie, jedno zajmie połowę, a pozostałe podzielą się po równo resztą miejsca (jeśli zajdzie taka potrzeba, można modyfikować proporcje obszarów). Jest to tylko jeden z dostępnych układów, między którymi można się w dowolnej chwili przełączać. Jeśli ktoś pobawił się splitami w opisywanym przeze mnie ostatnio tmuksie, to już mniej więcej wie jak to działa. Idąc dalej, gdy wyświetlimy kilka pulpitów naraz, wszystkie ich okna ułożą się w odpowiedni sposób.
Jeśli jest taka potrzeba, jest też ułożenie "float", które zachowuje się jak tradycyjny manager okien. Czasem się przydaje, ale przecież nie po to używamy Awesome, zgadza się?
Jak to wszystko wygląda w akcji? Mniej więcej tak:

Z ciekawszych rzeczy wymienię jeszcze bardzo konfigurowalny pasek z widgetami (względnie łatwo dopisuje się np. aktualny utwór odtwarzany przez mpd), możliwość nazywania pulpitów (na zrzucie ekranu widać je po lewej na górze) czy reguły umożliwiające automatyczne umieszczanie pewnych okien na wybranych pulpitach.

Cena odmienności

Nietypowe zarządzanie oknami ma tę wadę, że niektóre aplikacje szaleją. Ja miałem problemy z Vidalią i z kilkoma programami napisanymi w Javie. Można to obejść na przykład uruchamiając zagnieżdżoną sesję Xów przez Xephyr, ale nie jest to rozwiązanie zadowalające. Z tego co poczytałem, źródłem problemów jest brak reparentingu. Czym by on nie był...

No i jest jeszcze problem z konfiguracją. Edytuje się goły plik napisany w Lua. Osobiście nigdy wcześniej nie pisałem w Lua, więc musiałem najpierw zrozumieć jak to działa i na początku tylko kopiowałem gotowce. Skrajna "niewyklikiwalność" może skutecznie odstraszyć początkujących. Z drugiej strony, widać, że Awesome jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników.

Podsumowanie

Tak naprawdę, lepiej samemu zobaczyć jak się w tym pracuje. Słowa czy screeny tego nie opiszą. Dodam, że Awesome wymaga cierpliwości. Ja do niego podchodziłem kilka razy na przestrzeni ostatnich ~8 miesięcy i dopiero niedawno udało mi się do niego w pełni przekonać. I muszę przyznać, że nie żałuję. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
roobal   16 #1 19.02.2011 16:42

Zaciekawiłeś mnie tym menedżerem swoim krótkim ale za to treściwym wpisem, o Awesome słyszałem nie raz ale jakoś nie ciągnęło mnie nigdy, aby go zainstalować ale chyba czas to zmienić i poznać coś nowego :) Dzięki!

Pozdrawiam!

PS. Kolejny świetny i oryginalny wpis. Tak trzymać! :)

Jaahquubel_   13 #2 19.02.2011 21:41

Wpis, jak zwykle u Ciebie, trzyma dobry poziom.
Ale takim hardkorem to ja nie jestem, żeby sobie takie coś zainstalować.

Chomik   4 #3 20.02.2011 10:54

Też uważam, że to świetny wpis. Mimo, że prawdopodobnie nigdy z tego managera nie skorzystam to warto wiedzieć, że coś takiego istnieje. A nuż się okaże, że dla kogoś to jest rozwiązanie wszelkich dotychczasowych bolączek :)

Yuri20   5 #4 20.02.2011 11:33

Jakby ktoś szukał:
http://awesome.naquadah.org/download/

webnull   9 #5 20.02.2011 11:39

@Yuri20
Dziękujemy Ci za link ale My nie pobieramy programów ze stron internetowych.

W systemach Uniksowych są wielkie bazy danych z oprogramowaniem - wystarczy jedno polecenie z konsoli czy jedno kliknięcie myszy aby zainstalować program (pakiet).

W Moim przypadku - Gentoo mogę zrobić:
emerge awesome

webnull   9 #6 20.02.2011 11:40

Wpis ciekawy, nareszcie wiem jak działa awesome ;-)

Ja jednak nie uważam, że to WM dla hardkorów i myślę, że rozważę jego instalację.

Jaahquubel_   13 #7 20.02.2011 17:39

Webnull, przecież Ty jesteś hardkorem.

webnull   9 #8 20.02.2011 17:56

@Jaahquubel_
Rozwaliłeś Mnie tym komentarzem ;-)

Dlaczego twierdzisz, że jestem "hardkorem"? ;-)

Jaahquubel_   13 #9 20.02.2011 18:50

Nie-hardkor nie siedzi na Gentoo, nie używa Awsome, nie robi większości z rzeczy opisanych w "Siła konsoli w systemach Uniksowych" itd. :)

drops   2 #10 20.02.2011 23:58

Z mojej strony zaproponuje też XMonadWM :)

quadro555   7 #11 21.02.2011 08:32

Pewnie nie jest to to samo co autor przedstawił w swoim wpisie, ale efekt tiling znany z KDE wygląda tak samo. Tam co prawda otwiera się kolejne okna ,a nie nowe pulpity.
Dobre rozwiązanie dla posiadaczy dużych, panoramicznych monitorów.
Vifon   5 #12 21.02.2011 11:00

@quadro555
Nawet nie chcę wiedzieć co się stało z tym komentarzem. xD
Z KDE zawsze miałem jakieś problemy (np. lawina errorów), więc nie wiem do końca jak to tam wygląda.

quadro555   7 #13 21.02.2011 14:02

@Vifon
Ja też nie wiem co z tym komentarzem się stało.
Co do KDE i bugów, to nic nie wiem. Ja mam problemy z LXDE a KDE chodzi jak burza ;). Każdy sprzęt inaczej działa , niestety. Mój laptop tylko KDE lubi.

Vifon   5 #14 21.02.2011 15:04

@quadro555
W sumie to tamte problemy miałem na poprzednim komputerze, więc może tutaj by KDE działało. Jednak skutecznie mnie to wszystko odrzuciło. Poza tym, KDE jest zaprzeczeniem moich obecnych upodobań. Awesome, z kolei, świetnie do nich pasuje - jest prosty, bez zbędnych fajerwerków i bardzo dobrze obsługuje się go samą klawiaturą.

nintyfan   12 #15 25.02.2011 14:28

Domyślam się, że reparenting jest nadaniem oknu rodzica lub odebranie mu rodzica. Przynajmniej w aspekcie zarządzania oknami.