Vim Keyboard Cover: nakładka, dzięki której nie zgubisz się w vimie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pytanie „jak wyjść z vima” nieodmiennie pozostaje jednym z najpopularniejszych w bazie pytań deweloperskich serwisu Stack Overflow – i chyba nic w tym dziwnego: kombinacje klawiszy :wq czy :q! są chyba ostatnim, co przychodzi do głowy normalnemu użytkownikowi, który chciałby wyjść z uruchomionego właśnie programu. Teraz jednak zamiast pytać w Stack Overflow, jak coś zrobić w vimie, możecie sięgnąć po Vim Keyboard Cover – fantastyczne naklejki na klawisze, dzięki którym klawiatura waszego laptopa będzie przypominała ZX Spectrum.

Nauczyć się vima nie jest łatwo. Ten znakomity edytor, który pozwala pracować bez odrywania rąk od klawiatury, pozostaje od lat jednak ulubionym narzędziem rzeszy programistów i administratorów, umiejących go w mniejszym lub większym stopniu. Większość umie jednak w mniejszym stopniu, pozostaje na poziomie podstawowych komend do usuwania linii (dd) czy centrowania kursora (zz). To jednak wierzchołek góry lodowej, opanowanie narzędzia możliwe jest tylko przez jego regularne używanie na coraz bardziej zaawansowanym poziomie.

Niedawno Stack Overflow opublikował dane o popularności zapytania o wyjście z vima – Polacy znaleźli się na ósmym miejscu, około 3,5% wszystkich zapytań dotyczyło tego poważnego problemu. Ilu pyta o te trudniejsze rzeczy, tego nie wiemy, być może nawet nie wie, że można o coś takiego pytać. W końcu tych wszystkich możliwości vima normalnie w programie nie widać.

Wielką pomocą może więc okazać się kosztująca raptem 20 dolarów nakładka Vi/Vim Keyboard Cover. Jej producent, firma Editor Keys, ma spore doświadczenie w tworzeniu specjalizowanych nakładek klawiaturowych do poważnych aplikacji, takich jak Avid, Photoshop czy Ableton – tym razem po raz pierwszy wyprodukowała coś dla deweloperów.

Niestety nakładka przeznaczona jest tylko dla klawiatur Apple (zarówno laptopowych, jak i desktopowych – iMac Wireless), efekt jest jednak fantastyczny, sądząc po zdjęciach: kolorowo opisane silikonowe membrany na klawisze przypominają nieco czasy gumowego ZX Spectrum, zarazem jednak niczego nie odbierają z wygody pisania na makowych klawiaturach. Dodatkowo silikonowe nakładki chronią klawisze przed wytarciem i uszkodzeniem.

Jeśli Vim Keyboard Cover znajdzie uznanie na rynku, producent wyda wersję dla klawiatur Microsoft Surface, a następnie innych popularnych deweloperskich laptopów. No cóż, naklejka to technika prosta, ale długo pozostanie najlepszym sposobem na dostosowanie klawiatury do aplikacji. Apple Touchbar wszystkich klawiszy przecież nie obejmie, a OLED-owe konstrukcje takie jak Optimus wciąż pozostają tylko ciekawostkami.

© dobreprogramy

Komentarze