Vim 7 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

Jest już dostępna nowa, siódma wersja bardzo popularnego wśród użytkowników Linuksa i Uniksa lecz dostępnego również na inne platformy (m. in. Windows, Mac, Amiga) edytora Vim.

Jedną z nowości jest sprawdzanie pisowni podczas pisania. Vim podkreśla źle napisane słowa oraz zdania rozpoczęte z małej litery. Potrafi też rozróżnić przypadki, gdy słowo jest napisane poprawnie ale nie pasuje do danego regionu. Chodzi tu np. o różnice pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim. Funkcja wycofywania zmian (undo) pozwala teraz cofnąć się nie tylko o daną ilość operacji ale także o przedział czasu, np. do wersji sprzed pół godziny. W nowym Vimie możemy cieszyć się zakładkami i odpowiednimi do nich funkcjami, np. wyszukiwaniem we wszystkich otwartych zakładkach. Usprawniono też dopełnianie. Podczas pisania Vim sprawdza jakie słowa kluczowe są poprawne w danym miejscu i wyświetla listę z której programista może wybrać dane słowo.

Program w wersji dla platformy Windows pobrać można w dziale: PROGRAMY -> Biuro -> Edytory tekstów, wersje na inne systemy można pobrać ze strony vim.org. Na stronie skawina.eu.org dostępna jest dokumentacja programu w języku polskim.

© dobreprogramy
s