VirtualBox 5.1: szybciej, z lepszym dźwiękiem i uruchamianiem z USB

Strona główna Aktualności
image

O autorze

VirtualBox doczekał się ważnej aktualizacji, za sprawą której jest jeszcze bardziej bezkonkurencyjny w typowych desktopowych zastosowaniach wirtualizacyjnych. Większa wydajność, ulepszony interfejs i znacznie lepsze wsparcie dla dźwięku sprawiają, że możemy Was tylko zaprosić do naszej bazy oprogramowania.

Menedżer maszyn wirtualnych VirtualBoksa 5.1 doczekał się w tej wersji poważnych zmian. Nowe implementacje programowalnego kontrolera przerwań (APIC) i jego rozszerzenia I/O APIC odczuwalnie zwiększyły wydajność, szczególnie w zastosowaniach związanych z siecią. Rozwiązało to problem marnej przepustowości między gospodarzem a gościem, gdzie czasem szybkość sieci spadała do ok. 300-400 kb/s. Ulepszono też obsługę dostępu do urządzeń wejścia/wyjścia i dodano wsparcie dla debugowania gości Windows z parawirtualizacją Hyper-V.

Sporo poprawek udało się wprowadzić w kwestii dźwięku. Obsługiwany jest teraz dźwięk HD z linuksowych gości, a timery na żądanie pozwoliły zmniejszyć obciążenie procesora i zwiększyć wydajność tego podsystemu. Dodatkowo z większą precyzją można zarządzać emulacją kodeka AC’97, z uwzględnieniem ogólnego ustawienia głośności.

VirtualBox 5.1 działa odczuwalnie zwinniej. Już w całości aplikacja (na wszystkich wspieranych systemach) wykorzystuje bibliotekę Qt5, wprowadzono też pasywny uchwyt zdarzeń, który zwiększa wydajność interfejsu maszyn wirtualnych i responsywność.

W wydaniu tym wprowadzono oprócz tego łącznie ponad 20 ulepszeń, i poprawek. Najważniejszą z nich jest chyba możliwość startowania systemów wirtualnych z podłączonego pendrive’a. Warto wspomnieć też o tym, że interfejs graficzny lepiej działa w HiDPI na ekranach dotykowych, karta sieciowa E1000 doczekała się dławienia przerwań co poprawiło jej wydajność (jest ona teraz domyślną kartą dla gości Windows XP), ulepszono też instalację modułów w linuksowych systemach-gospodarzach.

Z naszej bazy oprogramowania możecie pobrać VirtualBoksa 5.1 w wersjach dla Windowsa i OS-a X.

© dobreprogramy

Komentarze