VirtualBox 2.2 Beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Sun wydał dzisiaj betę nowej wersji swojego produktu do wirtualizacji skierowanego do pracy na stacjach roboczych - VirtualBox 2.2. Mimo małego skoku w numeracji wersji, pojawiło się kilka interesujących zmian - między innymi wsparcie dla OpenGL 3d pod Linuksem.

Sun xVM VirtualBox (dawniej VirtualBox) jest pierwszym na rynku profesjonalnym narzędziem do obsługi wirtualnych maszyn, od pewnego czasu dostępne także bezpłatnie. Rozwiązanie to pozwala każdemu na swobodne dostosowywanie aplikacji do własnych potrzeb. Aktualnie Sun xVM VirtualBox pracuje zarówno na 32, jak i 64-bitowych systemach Windows i Linux. Obsługuje on wiele typów wirtualnych systemów w tym m.in. Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. VirtualBox dostępny jest także w wersji dla przedsiębiorstw - ta jest jednak płatna i licencjonowana na tradycyjnych zasadach. Wersja otwarta również może być używana komercyjnie do celów testowych, ale nie ma w niej pewnych funkcji określanych jako przydatne głównie przedsiębiorstwom.

Do najważniejszych nowości w nowej wersji zaliczyć należy obsługę importu i eksportu plików Open Virtualization Format (OVF) - formatu wykorzystywanego do pakowania oraz dystrybucji oprogramowania pracującego na maszynach wirtualnych. Pojawiła się obsługą USB na hostach OpenSolaris oraz folderów współdzielonych systemów gości. Poprawiono wydajność trybu hypervisor oraz dostępny jest nowy tryb sieciowy host-only, a technologie Intel VT, AMD-V i USB (OHCI & EHCI) są domyślnie włączone dla nowych maszyn wirtualnych. Nowy VirtualBox posiada także eksperymentalne wsparcie dla wirtualizacji Mac OS X 10.5.6, zarówno 32 jak i 64-bitowych.

Szczegółowa lista zmian w VirtualBox 2.2 Beta 1 dostępna jest na stronach producenta, gdzie znaleźć można także pliki instalacyjne dla Windows i Linuksa. Przypominamy, że jest to wersja niestabilna, przeznaczona jedynie do testów. Do zwykłej pracy polecamy wersję 2.1.4.

© dobreprogramy