VirtualBox 3.0 beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Sun udostępniła publicznie testową wersję 3.0 oprogramowania wirtualizacyjnego VirtualBox.

Sun xVM VirtualBox (dawniej VirtualBox) jest pierwszym na rynku profesjonalnym narzędziem do obsługi wirtualnych maszyn, od pewnego czasu dostępnym także bezpłatnie. Rozwiązanie to pozwala na swobodne dostosowywanie aplikacji do własnych potrzeb. Aktualnie Sun xVM VirtualBox pracuje zarówno na 32, jak i 64-bitowych systemach Windows i Linux. Obsługuje on wiele typów wirtualnych systemów w tym m.in. Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. VirtualBox dostępny jest także w wersji dla przedsiębiorstw - ta jest jednak płatna i licencjonowana na tradycyjnych zasadach. Wersja otwarta również może być używana komercyjnie do celów testowych, ale nie ma w niej pewnych funkcji określanych jako przydatne głównie przedsiębiorstwom.

Co nowego w wersji trzeciej? Przede wszystkim dodano wsparcie dla przetwarzania symetrycznego (SMP) dla systemów gości z 32 wirtualnymi procesorami. Rozbudowano obsługę akceleracji 3D na systemach gościach - Direct3D 8/9 w przypadku wirtualnych maszyn z Windows oraz OpenGL 2.0 dla maszyn z Windows, Linuksem i Solarisem. Poprawiono wydajność działania maszyn wirtualnych z włączoną obsługą PAE. Dodano wsparcie dla klienta Remote Desktop Connection z Windows 7 oraz możliwość konfiguracji gniazd i parametrów wewnętrznych NAT. Prócz tego wprowadzono szereg innych zmian związanych między innymi z obsługą maszyn wirtualnych, interfejsem użytkownika, współużytkowaniem folderów czy szybkością pracy USB.

Szczegółowa lista zmian w VirtualBox 3.0 Beta 1 dostępna jest na stronach twórców, gdzie znaleźć można także pliki instalacyjne dla Windows, Linuksa i Mac OS X. Przypominamy, że jest to wydanie niestabilne, przeznaczone jedynie do testów. Do zwykłej pracy polecamy gałąź 2.2.

© dobreprogramy