Vision Film zmienia ostrzeżenia

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych konsumenci mogą bez zezwolenia dystrybutora filmu nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionych utworów na własny użytek osobisty - przykładowo możliwe jest zrobienie zapasowej kopii do domowego archiwum i korzystanie z filmu w kręgu znajomych. Niestety część dostępnych na rynku płyt posiada nierzetelne informacje, sugerujące całkowity zakaz kopiowania lub pożyczania.

W ubiegłym roku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowania przeciwko spółkom zajmującym się dystrybucją filmów na płytach DVD - Warner Bros i Vision Film. Urząd zakwestionował umieszczanie na okładkach nośników, informacji sugerujących całkowity zakaz pożyczania oraz kopiowania utworu bez zgody właściciela praw autorskich. W lutym 2007 Warner Bros zmienił zasady oznakowania płyt. Decyzją UOKiK takie zmiany wprowadzi od czerwca również Vision Film.

Najważniejszy dla nabywców fragment ostrzeżenia brzmi następująco: Niniejsza płyta DVD obejmująca również ścieżkę dźwiękową przeznaczona jest wyłącznie do własnego użytku osobistego. Z wyjątkiem sytuacji dopuszczalnych przez prawo...

Warto pamiętać, że zapis w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczący dozwolonego użytku osobistego dotyczy nagrań muzycznych i filmów, nie dotyczy natomiast programów komputerowych, których nie można kopiować i użyczać bliskim ani znajomym.

© dobreprogramy

Komentarze