Vista Beta 1 - fałszywy alarm

Strona główna Aktualności

O autorze

Niektórzy testerzy pierwszej wersji beta nowego systemu Windows Vista nie kryli zdziwienia, gdy od razu po instalacji zaczęli obserwować niezidentyfikowany ruch sieciowy pochodzący z różnych adresów w Internecie. Zaniepokojeni tym faktem zgłosili się do SANS Internet Storm Center podejrzewając, że może to być nowy rodzaj ataku.

Okazało się, że całemu zamieszaniu winna jest nowa usługa w systemie Vista o nazwie peer name resolution protocol (PNRP) odpowiedzialna za przyszły silnik P2P Microsoftu. Z uwagi na to, iż jest ona włączona domyślnie, Vista po instalacji rozpoczęła komunikację z innymi komputerami testerów - stąd nietypowy ruch w sieci.

Pomimo faktu, że włączenie usługi P2P domyślnie po instalacji systemu kłóci się z zasadami bezpieczeństwa "secure by default" opracowanymi przez Microsoft, należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że Vista znajduje się dopiero w fazie beta i występowanie błędów jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym. Jak zapewnia przedstawiciel Microsoft, Greg Sullivan, wspomniana funkcja nie będzie domyślnie włączona w finalnej wersji produktu.

© dobreprogramy
s