Vista to (jeszcze) nie koniec XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Sporo osób zadaje pytania, czy Windows XP będzie nadal dostępny w sprzedaży po ogólnoświatowej premierze Windows Vista, która nastąpi już niedługo, bo 30 stycznia 2007. Odpowiedź przychodzi ze stron Microsoft, a konkretniej - z informacji o standardowym cyklu życia produktów. Można się tam dowiedzieć, że wersje dla klientów indywidualnych będą oficjalnie dostępne przez 12 miesięcy od dnia premiery Windows Vista, czyli do 30 stycznia 2008 roku. Niemniej producenci i sprzedawcy komputerów - firmy posiadające status System Builder - będa mogły zakupić licencje przez dodatkowe 12 miesięcy, co wyznacza nowy ostateczny termin 30 stycznia 2009.

Daty sobie, a sklepy sobie - wiadomo, że z dnia na dzień ze sklepowych półek nie znikną pudełka i licencje OEM. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że Microsoft będzie zabiegał o to, by Windowsy XP jak najszybciej zniknęły z oczu klientom. Być może i sami sprzedawcy postawią na promocję Visty. Może się więc okazać, że po paru miesiącach od premiery Windows Vista starszy system będzie dostępny tylko w teorii - w większych sklepach lub na zamówienie.

Społeczność i najwięksi klienci instytucjonalni, którzy testują lub już wdrożyli Windows Vista zwracają jednak uwagę, że system wciąż wygląda na niedokończony, wyliczają też problemy techniczne wynikłe podczas migracji. Wygląda więc na to, że popyt na Windows XP nawet kilka czy kilkanaście miesięcy po premierze Visty wciąż będzie spory...

© dobreprogramy
s