Vista zbyt bezpieczna?

Strona główna Aktualności

O autorze

Agnitum - producent m.in. popularnej bezpłatnej zapory Outpost Firewall, skarży się na nowe zabezpieczenia wprowadzone w Viście, które uniemożliwiają pracę jego aplikacji.

Firma uważa, że wprowadzenie technologii Kernel Patch Protection zmusi ją oraz innych dostawców programów zabezpieczających do stosowania takich samych technik jak hakerzy aby obejść nowe zabezpieczenia. Kernel Patch Protection ma zabezpieczać przed rootkitami i utrudniać działanie oprogramowania na poziomie jądra. Normalnie kod, który działa na takim poziomie może zrobić praktycznie wszystko, np. ukrywać pliki i procesy przed użytkownikiem.

Wysokich uprawnień wymagają jednak też liczne programy zabezpieczające, np. Outpost Firewall, główny produkt Agnitum. Mikhail Penkovsky, wiceprezes działu sprzedaży i marketingu w Agnitum uważa pomysł Microsoftu za logiczny ruch przeciwko rootkitom ale jednocześnie nie rozwiązujący problemu i tworzący przeszkody dla niezależnych dostawców oprogramowania. Posunął się nawet do stwierdzenia, że decyzja korporacji z Redmond ma na celu uzależnienie użytkowników od jej rozwiązań.

© dobreprogramy
s