reklama

Visual Studio 'Orcas' Beta 1 i .NET Framework 3.5

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft wydał pierwszą betę nowej wersji swojego sztandarowego środowiska programistycznego Visual Studio o kodowej nazwie Orcas oraz wersję 3.5 platformy programistycznej .NET Framework.

Visual Studio "Orcas" jest tworzone z myślą o tworzenia rozwiązań działających na platformach Windows Vista, Office 2007, Longhorn Server oraz tworzenia aplikacji webowych. Oczywiście nadal można tworzyć aplikacje na starsze wersje Windows i Office. Beta 1 wspiera Windows Communication Foundation (dawniej Indigo), nową generację webservices. Visual Studio Tools for Office zostało włączone do pakietu Visual Studio, nie jest już dodatkiem. Ponadto Microsoft chce, żeby osoby piszące dla Office przeszły z prostych makr VBA na tzw. Office Business Applications (OBA) korzystające z kodu zarządzanego. Interesującą zmianą w Orcas jest wprowadzenie modelu Language Integrated Query (LINQ), który do języków VB.NET oraz C# dodaje elementy składni podobne do SQL. Nie służą one do obsługi baz danych ale pozwalają przy dostępie do danych używać podobnej filozofii jak przy tworzeniu zapytań SQL.

Nowości w .NET Framework 3.5 dotyczą lepszego wsparcia Web 2.0 oraz aplikacji AJAXowych.

Microsoft planuje wydać Visual Studio 'Orcas' przed końcem roku, jednak jak powiedział wiceprezes Soma Somasegar może nastąpić opóźnienie i nowe Visual Studio pojawi się na początku 2008 roku.

Visual Studio 'Orcas' Beta 1 dostępne jest w tej chwili tylko dla subskrybentów MSDN, na Microsoft Downloads ma się pojawić niedługo.


Aktualizacja, 21.04.2007, 13:32

Można ściągać Visual Studio Code Name "Orcas" Beta 1 Team Suite (Virtual PC version). Dostępne są też CTP wersji Express.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić