Visual Studio może być środowiskiem programistycznym dla Linuksa #Build

Strona główna Aktualności

O autorze

W czym pisać oprogramowanie na Linuksa? Jedni odpowiedzą – w emacsie, inni że w vi, znajdą się tacy, co powiedzą, że do tego najlepsze jest Eclipse. Microsoft ma dla was lepsze rozwiązanie. Oprogramowanie na Linuksa powinno być pisane w Visual Studio 2015. Wystarczy pobrać jedną wtyczkę i już w tym najbardziej elastycznym spośród środowisk programistycznych będzie można kompilować kod na przeróżne linuksowe maszyny, zarówno w architekturze x86 jak i ARM.

Póki co wtyczka Microsoftu obsługuje tylko zdalne kompilowanie kodu C++ na linuksowej maszynie. Dystrybucja nie gra roli, wystarczy by w systemie znalazło się kilka podstawowych narzędzi – serwer SSH, kompilator g++ i debugger gdb. Po skonfigurowaniu połączenia, Visual Studio przejmie kontrolę nad całym procesem budowania aplikacji, pozwoli też na zdalne jej uruchamianie na podłączonej maszynie.

Przygotowane zostały trzy szablony. Blink przeznaczony jest dla urządzeń Internetu Rzeczy (w tym Raspberry Pi), Console Application służy do budowania aplikacji działających w trybie tekstowym, a Empty… cóż, to po prostu pusty szablon. Kolejne wydania wtyczki przyniosą szablony także dla aplikacji desktopowych.

Visual Studio pozwala w ten sposób budować aplikacje linkowane zarówno dynamicznie, jak i statycznie, zdalnie je debugować, a także zarządzać zdarzeniami sprzętowymi na zdalnej maszynie, by obserwować zachowania aplikacji w różnych warunkach. Wtyczka działa w każdej wersji środowiska Microsoftu, także w darmowym Community Edition.

W połączeniu z podsystemem Ubuntu wbudowanym w Windowsa 10, nowe rozwiązanie Microsoftu może przekonać wielu programistów do tego, że nie ma sensu męczyć się z ręcznie instalowanymi, niespecjalnie dopracowanymi linuksowymi dystrybucjami i po prostu kupić komputer Surface z preinstalowanym Windowsem, dającym możliwość uruchamiania zarówno binarnych „elfów” Linuksa w powłoce Bash, jak również budowania aplikacji na linuksowe urządzenia. Jest to więc kolejny krok na drodze do wchłonięcia opensource'owego systemu do ekosystemu Microsoftu, tak by spełniał w nim pomocniczą rolę, odciągając niewielką, a głośną grupę klientów – programistów od produktów Apple'a.

Wtyczkę Visual C++ for Linux Development znajdziecie na oficjalnych stronach galerii Visual Studio.

© dobreprogramy