Visual Studio może być środowiskiem programistycznym dla Linuksa #Build

Visual Studio może być środowiskiem programistycznym dla Linuksa #Build

Visual Studio może być środowiskiem programistycznym dla Linuksa #Build
01.04.2016 13:42

W czym pisać oprogramowanie na Linuksa? Jedni odpowiedzą – wemacsie, inni że w vi, znajdą się tacy, co powiedzą, że do tegonajlepsze jest Eclipse. Microsoft ma dla was lepsze rozwiązanie.Oprogramowanie na Linuksa powinno być pisane w Visual Studio 2015.Wystarczy pobrać jedną wtyczkę i już w tym *najbardziejelastycznym spośród środowisk programistycznych *będziemożna kompilować kod na przeróżne linuksowe maszyny, zarówno warchitekturze x86 jak i ARM.

Póki co wtyczka Microsoftuobsługuje tylko zdalne kompilowanie kodu C++ na linuksowej maszynie.Dystrybucja nie gra roli, wystarczy by w systemie znalazło siękilka podstawowych narzędzi – serwer SSH, kompilator g++ idebugger gdb. Po skonfigurowaniu połączenia, Visual Studio przejmiekontrolę nad całym procesem budowania aplikacji, pozwoli też nazdalne jej uruchamianie na podłączonej maszynie.

Obraz

Przygotowane zostały trzyszablony. Blink przeznaczony jest dla urządzeń Internetu Rzeczy (wtym Raspberry Pi), Console Application służy do budowania aplikacjidziałających w trybie tekstowym, a Empty… cóż, to po prostupusty szablon. Kolejne wydania wtyczki przyniosą szablony także dlaaplikacji desktopowych.

Obraz

Visual Studio pozwala w tensposób budować aplikacje linkowane zarówno dynamicznie, jak istatycznie, zdalnie je debugować, a także zarządzać zdarzeniamisprzętowymi na zdalnej maszynie, by obserwować zachowania aplikacjiw różnych warunkach. Wtyczka działa w każdej wersji środowiskaMicrosoftu, także w darmowym Community Edition.

W połączeniu z podsystememUbuntu wbudowanym w Windowsa 10, nowe rozwiązanie Microsoftu możeprzekonać wielu programistów do tego, że nie ma sensu męczyćsię z ręcznie instalowanymi, niespecjalnie dopracowanymilinuksowymi dystrybucjami i po prostu kupić komputer Surface zpreinstalowanym Windowsem, dającym możliwość uruchamiania zarównobinarnych „elfów” Linuksa w powłoce Bash, jak równieżbudowania aplikacji na linuksowe urządzenia. Jest to więc kolejnykrok na drodze do wchłonięcia opensource'owego systemu doekosystemu Microsoftu, tak by spełniał w nim pomocniczą rolę,odciągając niewielką, a głośną grupę klientów –programistów od produktów Apple'a.

Wtyczkę Visual C++ for LinuxDevelopment znajdziecie na oficjalnych stronach galerii VisualStudio.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)