Visual Studio 2008 wraz z jQuery

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ogłosił, że doda do pakietu Visual Studio 2008 plugin, odpowiadający za pełną obsługę frameworka jQuery. jQuery to lekki framework, napisany w JavaScript. Jego zaletą jest szybkość działania oraz mały rozmiar - biblioteka waży zaledwie 15KB, została wydana na licencji MIT.

Aktualnie w VS 2008 możemy znaleźć obsługę ASP.NET AJAX Framework - autorskiej biblioteki. Microsoft jest zainteresowany biblioteką jQuery, głównie z uwagi na prostotę tworzenia złożonych akcji oraz efektów na elementach HTML, dokumentowanie API, jak również licencję.

Microsoft zaznaczył, że biblioteka dostarczona wraz z VisualStudio nie będzie zmodyfikowana przez korporację. Będzie obsługiwała ona do wywoływania kontrolek wyższego poziomu. Samo środowisko zostanie uzupełnione o podpowiadanie składni i dokumentację dla biblioteki.

Połączenie jQuery z VisualStudio ułatwi pracę twórcom webowych aplikacji, które bardzo szybko będzie można wzbogacić o elementy interaktywne, jak na przykład dynamiczna zmiana kolorów, przesunięcie elementu czy wygaszenie go. jQuery wykorzystują takie strony, jak Digg, NBC czy Mozilla.org. Biblioteka jest również wykorzystywana w silnikach CMS WordPress oraz Drupal. jQuery będzie również jednym z komponentów nowej wersji dobrychprogramów.

Plugin do VisualStudio zostanie dostarczony - według zapewnień - za kilka tygodni. Będzie współpracował z VisualStudio 2008 SP1, jak również w darmowej wersji Visual Web Developer 2008 Express.

Microsoft nie jest jedyną firmą, która zainteresowała się jQuery. Na swoim blogu John Resig - twórca biblioteki - ogłosił, że również Nokia postanowiła zainwestować w projekt. Implementacje jQuery w telefonach najszybciej odnajdą właściciele telefonów z Symbianem S60, w którym zostanie zaimplementowany Web Run-Time, która odpowiada m.in. za widgety na pulpicie telefonu.

© dobreprogramy