reklama

Vivaldi przed przełomem. Następca klasycznej Opery idzie w doskonałość interfejsu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Trudno uwierzyć, że pierwsza wersja przeglądarki Vivaldi pojawiła się zaledwie pół roku temu. Projekt, za którym stoi Jon von Tetzchner, wieloletni szef Opery Software, rozwija się bardzo dynamicznie – jak niektórzy mówią, znacznie dynamiczniej niż oficjalna przeglądarka od współczesnej Opery. Niebawem pojawić się ma przełomowe wydanie Technical Preview 4, ale już dziś dostępna w kanale wydawniczym snapshot kompilacja rozwiązuje praktycznie wszystkie dotychczasowe usterki, czyniąc z Vivaldiego przeglądarkę, która może zainteresować nie tylko lubiących eksperymenty.

Przeglądarka nie ma oficjalnego harmonogramu rozwoju i nie wiadomo, co w kolejnych wersjach pokażą jej deweloperzy, ale podejrzewa się, że Technical Preview 4 może być ostatnim przed prezentacją finalnej wersji, przynoszącym oficjalne wsparcie dla rozszerzeń z Chrome (dziś ich ręczne instalowanie jest już możliwe, choć efekty bywają różne). Póki co jednak dostajemy kolejne ulepszenia interfejsu użytkownika – widac, że budowana obecnie na Chromium 44 przeglądarka wyrasta pod tym względem na bardzo zaawansowany produkt.

Od zaprezentowanej miesiąc temu wersji 1.0.201.2 zrobiono niemało. Dostaliśmy ładną i przyjemną dla oczu ciemną skórkę, przełączanie się między kartami za pomocą kółka myszy, ekran podpowiedzi dla skrótów klawiaturowych. Kolejna kompilacja przyniosła możliwość włączania i wyłączania gestów myszy za pomocą klawiatury, by ułatwić życie użytkownikom laptopów – teraz by na gładziku skorzystać z gestu, wystarczy przycisnąć klawisz Alt i wykonać na nim gest myszy, a także kompatybilność z rozszerzeniem AdBlock Plus.

Następnie przyszło uporządkowanie ekranu Szybkiego Wybierania (można teraz np. kontrolować reguły wyświetlania miniaturek – rzecz przydatna dla odwiedzających strony, którymi nie chcieliby się chwalić przed znajomymi czy współdomownikami), aż w końcu wzięto się za duże polowanie na bugi – najnowsza wersja poprawia zachowanie renderowanie menu, skalowanie stron, okienka w ciemnej skórce, skróty klawiaturowe, szybkie wybieranie i widok z paskiem adresowym na dole ekranu.

Odpowiedzialny za kontakt z użytkownikami w Vivaldim Ruarí Odegaard prosi wszystkich o zgłaszanie niewyeliminowanych jeszcze usterek, gdyż Technical Preview 4 jest tuż za rogiem. Jeśli chcecie w tym pomóc, zapraszamy do pobrania rozwojowej wersji przeglądarki z naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić