Volvo S90 Excellence – limuzyna z iPadem zamiast fotela pasażera

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Szwedzki koncern Volvo zaprezentował nową luksusową limuzynę, która ma być skierowana do najbardziej wymagających klientów. Uwagę przykuwa głównie wnętrze, w którym zabrakło jednego fotela pasażera. Zastąpił go iPad i klawiatura.

Nowy model Volvo został zaprezentowany w Szanghaju. Szwedzi chcą dotrzeć do chińskiego klienta, to przede wszystkim chińscy przedsiębiorcy mają być głównymi odbiorcami topowej odmiany S90. Chiny zostały prawdopodobnie wybrane jeszcze z dwóch powodów – Volvo należy do Geely, chińskiego producenta samochodów, nowe auta będą też produkowane właśnie w Państwie Środka.

Volvo S90 Excellence skierowane jest dla osób korzystających z szofera. Nie znajdziemy fotela pasażera, zasiąść możemy za kierownicą lub na tylnej podzielonej kanapie. Wyraźnie widać, że nabywcy tego samochodu, każdą podróż spędzą właśnie z tyłu. S90 Excellence to (podobno) materiały i jakość wykonania na najwyższym poziomie. Szwedzi oferowanym komfortem z pewnością chcą uderzyć w produkty BMW czy Mercedesa.

Jak już dwukrotnie wspomnieliśmy – z boku kierowcy nie znalazł się fotel. W tym miejscu umieszczono podnóżek, który dodatkowo pełni rolę schowka na buty. To nie koniec, bowiem po naciśnięciu przycisku, wysuwa się iPad z dołączoną klawiaturą. Tablet Apple ma służyć do pracy, jak i relaksu. To właśnie dzięki niemu mamy lepiej wykorzystać czas podczas podróży, która w zatłoczonych chińskich miastach może trwać kilka godzin.

S90 Excellence pokazuje, że dla współczesnego odbiorcy limuzyn, priorytetem nie jest wyłącznie wysoki komfort. Chce on cały czas pozostać online, mając dostęp do dokumentów, aplikacji czy plików wymaganych w pracy. Bardzo możliwe, że to właśnie dzięki zastosowaniu iPada, to auto Volvo będzie chętniej wybierane od konkurencji, przynajmniej w Chinach. W Europie klienci biznesowi wolą marki bardziej kojarzone z premium, zwłaszcza niemiecką trójkę – Audi, BMW i Mercedesa.

Warto zauważyć, że wybierając S90 jesteśmy jakby zmuszani do korzystania z produktu Apple. Bardzo możliwe, że Volvo zbadało rynek i największą grupę klientów będą stanowić właśnie osoby korzystające z iOS i macOS. Co jednak z pozostałymi? Bardzo możliwe, że podobne rozwiązania zobaczymy w samochodach innych producentów, ale w nich zamiast iPada, może pojawi się tablet z Androidem lub Windows. Byłoby to dość ciekawe, gdybyśmy w przyszłości wybierali dane auto ze względu na zastosowany w nim system operacyjny.

Na pokładzie nie zabrakło systemu Apple Car Play i Android Auto. Dodatkowo dostaniemy chociażby system poprawy jakości powietrza, lodówkę czy kryształowe kieliszki. Systemami będzie zarządzać głównie z wykorzystaniem dotykowych ekranów. Producenci coraz rzadziej sięgają po fizyczne przyciski, podobnie jak w mobilnym sprzęcie, stawia się na dotykowe wyświetlacze, a przykładowo w nowych BMW, także na gesty wykonywane w powietrzu.

Volvo S90 Excellence ma trafić do klientów w przyszłym roku. W topowej odmianie znajdzie się hybrydowy silnik T8 Twin Engine. Jak przystało na nowoczesny i ekologiczny samochód, do dyspozycji otrzymamy więc silnik benzynowy połączony z silnikiem elektrycznym.

© dobreprogramy