Volvo chce całkowicie zastąpić kluczyki samochodowe aplikacją mobilną

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W związku z tegoroczną edycją Chicago Auto Show, pisaliśmy o samochodach, które sukcesywnie stają się „komputerami na kółkach”. Przy tej okazji informowaliśmy o planach BMW, które ma zamiar wprowadzić kluczyki do samochodu przypominające smartfona. Krok dalej idzie Volvo: firma ma całkowicie zrezygnować z oddzielnego urządzenia i przypisać funkcje kluczyków samochodowych aplikacji mobilnej.

Jak zapowiadają Szwedzi, Volvo ma w planach stać się pierwszym producentem samochodów, który będzie sprzedawał pojazdy bez kluczyków. Proces ten ma się rozpocząć już w 2017 roku. Fizyczne kluczyki zostaną całkowicie zastąpione aplikacją mobilną, co oczywiście rodzi potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Chodzi oczywiście nie o samą fizyczną kradzież smartfonu, trudno bowiem stwierdzić, aby skraść było go szczególnie trudniej niż fizyczne kluczyki. Chodzi raczej o możliwość przejęcia cyfrowego klucza, to on bowiem ma służyć m. in. otwieraniu samochodu i być dostępny z poziomu oficjalnej aplikacji. Niestety, Volvo nie dzieli się szczegółami dotyczącymi zabezpieczeń samej aplikacji oraz detalami kryptograficznymi odnoszącymi się do klucza.

Wiadomo natomiast nieco o funkcjach samej aplikacji. Ma ona pozwolić na bezprzewodową komunikację z samochodem, aby odblokować drzwi wystarczy, że właściciel samochodu do niego podejdzie. Szwedzi planują także sporo nowości w kwestii pożyczania pojazdu: możliwe będzie współdzielenie klucza z innymi posiadaczami aplikacji oraz wydanie właścicielowi wielu kluczy do jednego auta, co ma ułatwić wspólne korzystanie z jednego samochodu, z którego korzysta wiele osób.

Całość brzmi jako zapowiedź bardzo wygodnego rozwiązania: do historii przejdą takie problemy jak kluczyki pozostawione na biurku czy konieczność przekazywania sobie fizycznego przedmiotu. Wątpliwości wzbudza natomiast brak szczegółów dotyczących zabezpieczeń cyfrowych kluczyków. Testy aplikacji i cyfrowych kluczyków samochodowych mają rozpocząć się wiosną. Sprzedaż nowych samochodów już bez fizycznych kluczyków Volvo planuje natomiast uruchomić z początkiem przyszłego roku.

© dobreprogramy