reklama

Vyatta 5.0.2

Strona główna Aktualności

O autorze

Udostępniono nową wersję specjalistycznej dystrybucji Linuksa Vyatta, przeznaczonej do tworzenia routerów. Vyatta pozwala przekształcić dowolny komputer klasy PC w router odpowiadający parametrami, funkcjonalnością, niezawodnością i wydajnością drogim routerom Cisco.

Vyatta bazuje na Debianie i projekcie XORP, oferuje między innymi obsługę protokołów RIP, OSPF i BGP, translacji adresów NAT, posiada także wbudowanego firewalla. Dodatkowo można ją skonfigurować jako bramkę VPN z obsługą PPTP, L2TP i IPSec oraz współpracującą z RADIUS. Dostępny jest też serwer DHCP, protokoły QoS, PPPoE, SNMP. Całość została ubrana w specjalny interfejs użytkownika, który umożliwia banalne wręcz poruszanie się po drzewiastej strukturze konfiguracji podobnej do urządzeń Juniper. Administracja routerem odbywa się za pomocą konsoli tekstowej poprzez SSH lub graficznego interfejsu dostępnego przez przeglądarkę WWW.

W nowej wersji Vyatta pojawiła się obsługa OpenVPN, systemów zapobiegania włamaniom (IPS), Dynamic DNS, forwardingu DNS oraz rozbudowane opcje filtrowania ruchu bazującego na kontroli ruchu sieciowego. Vyatta może zostać teraz skonfigurowana także jako serwer proxy. Prócz tego, zmodernizowano działanie webowego GUI oraz dołączono bibliotekę open-vm-toolsw, dzięki której Vyatta powinna wydajniej działać w środowiskach wirtualnych VMware.

Nowa wersja lepiej współpracuje z interfejsami Synchronous Serial Cards, umożliwia mostkowanie Etherntu poprzez ADSL oraz w szerszym zakresie obsługuje macierze RAID-1. Posiada także eksperymentalne wsparcie dla modemów sieci bezprzewodowych działających na portach USB, protokołu IPv6 oraz bondingu Ethernetu, pozwalając na tworzenie dużych ethernetowych sieci wirtualnych.

Vyatta dostępna jest w dwóch wersjach, darmowej i płatnej, ta druga charakteryzuje się częstszymi wydaniami i wsparciem technicznym. Więcej informacji na temat Vyatty znaleźć można na stronie twórców, z której można także pobrać obraz płyty CD (165 MB).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić