r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Vyatta - router dobry (nie tylko) na recesję

Strona główna Aktualności

Kiedy ruch generowany przez dobreprogramy do Internetu zaczął przekraczać 100 mbitów, największą przeszkodą w dalszym zwiększaniu przepustowości okazał się router - CISCO 7140 - łączący naszą infrastrukturę serwerową ze światem. Wyposażenie go w gigabitowe karty sieciowe byłoby dość kosztowną operacją (nowe karty GbE kosztują, o zgrozo, kilkanaście tys złotych sztuka), a i tak posunięcie to byłoby nieperspektywiczne - pozwoliłoby przekroczyć barierę 100mbitów, ale za moment pojawiłby się kolejny dach, bo pozostałe komponenty tego urządzenia przestałyby wyrabiać się na długo przed dobiciem do 200 mbitów. Nowy router CISCO z wyższej półki to koszt niezłego samochodu - przekraczający, ponownie o zgrozo, 50 tys zł.

Dlaczego o tym wspominamy? Bez obawy, nie chodzi o zbiórkę ;) a raczej o ciekawą informację, że problem ten udało się rozwiązać zastępując router CISCO rozwiązaniem o nazwie Vyatta - specjalistycznym oprogramowaniem realizującym funkcje routera zbudowanym w formie warstwy abstrakcji nad dystrybucją linuksową i pracującym na zwykłym serwerze o bardzo podstawowej konfiguracji. Nasze pierwsze przymiarki do tego rozwiązania były bardzo ostrożne i skończyły się niepowodzeniem, jednak determinacja była spora i w końcu możemy napisać, że udało się - dobreprogramy pracują w oparciu o to rozwiązanie już od kilku tygodni, o czym chwalimy się dopiero teraz po zyskaniu pewności, że jest czym.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy od opublikowanego właśnie na łamach serwisu TechIT felietonu Wojtka, który postanowił podzielić się naszymi doświadczeniami - polecamy.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.