W 2013 roku CIA zbudowało ukrytą kopiarkę dyskietek 3,5"

W 2013 roku CIA zbudowało ukrytą kopiarkę dyskietek 3,5"

Myślisz, że to terminarz – a może to kopiarka dyskietek z laboratoriów CIA?
Myślisz, że to terminarz – a może to kopiarka dyskietek z laboratoriów CIA?
14.03.2017 11:41

Upublicznione przez Wikileaks archiwum dokumentów opisującychcyberbronie stosowane przez CIA jest mało ekscytujące, ale trafiająsię w nim perełki. Najciekawszą jak dotąd jest zaprojektowana w2013 roku kopiarka… dyskietek 3,5”. Rozwijane pod nazwą kodowąProject Pterodactyl urządzenie służy do potajemnego przegrywaniadanych przez agentów – mamy nadzieję, że z poszanowaniem prawautorskich.

Myślisz, że to terminarz – a może to kopiarka dyskietek z laboratoriów CIA?
Myślisz, że to terminarz – a może to kopiarka dyskietek z laboratoriów CIA?

Cel sformułowano jasno: agent powinien móc szybko i potajemnieskopiować zawartość 3,5-calowej dyskietki. Założenia: agent manienadzorowany dostęp do dyskietek, agent może wnieść ukryteurządzenie do kontrolowanej przestrzeni. CIA oczekiwało też, byurządzenie miało wyłącznik, mechanizm rozpoczęcia kopiowaniazawartości zaraz po włożeniu dyskietki na wbudowaną pamięćmasową. Ukończenie pracy miało być sygnalizowane, najlepiejwibracjami lub miganiem diody. Oczywiście kopiarka nie mogławyglądać jak kopiarka, uznano, że ma wyglądać jaknotatnik-terminarz.

Chciano także mechanizmu ciągłego kopiowania bez interakcji zestrony użytkownika, kompresji danych, łatwości zgrywaniapozyskanych danych na komputer i nieujawniania prawdziwej naturyurządzenia po podłączeniu go do systemu.

Gumstix Overo Earthstorm
Gumstix Overo Earthstorm

Ostatecznie zdecydowano się na wykorzystanie do tego kosztującejnieco ponad 100 dolarów płytki Gumstix Overo Earthstorm – tomaleństwo z jednordzeniowym procesorem ARM Texas Instruments AM3703Sitara, taktowanym 800 MHz, 512 MB RAM, 1 GB flash NAND i możliwościąrozszerzeń. Uzupełniono je płytką rozszerzeń pinto-th, oferującąkontroler USB, przez który była podłączona zwykła stacjadyskietek 3,5” USB.

To wszystko działać miało pod kontrolą minimalistycznejdystrybucji Yocto Linux 3.5, technicy CIA przygotowali dla niegomoduły kernela, sterowniki do Mac OS X oraz skrypty do zarządzaniakopiowaniem przez systemd.

Wygląda na to, że równocześnie rozwijano prototypy bazującena Raspberry Pi oraz wyglądającym jak pendrive komputerku CottonCandy, ale z jakichś powodów najwyraźniej nie doczekały się onrealizacji – w każdym razie ta wersja zrobiona na płytce GumstixOvero Earthstorm jest w pełni udokumentowana w archiwach ujawnionychprzez Wikileaks.

Po co taki sprzęt w 2013 roku? Nie ma się co śmiać –operator działający na terenie elektrowni atomowej zapewne częściejznajdzie tam dyskietki 3,5”, niż my na biurkach znajdziemy dobrejjakości pendrive’a. Te wszystkie systemy sterowania przemysłowegoSiemensa, które kontrolowały irańskie wirówki do wzbogacaniauranu zniszczone przez Stuxnet, też korzystały z dyskietek 3,5”(i Windows NT). Na dyskietkach 3,5” przenosi się też dane nakrążownikach rakietowych z systemem Aegis.

Zawsze to lepiej, niż dyskietki 8”, wciąż wykorzystywane doprogramowania amerykańskich pocisków balistycznych Minuteman III. Wkażdym razie kopiarki do dyskietek 8” i 5,25” uznano zawychodzące poza zakres projektu Pterodactyl.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)