W 2013 roku CIA zbudowało ukrytą kopiarkę dyskietek 3,5"

Strona główna Aktualności

O autorze

Upublicznione przez Wikileaks archiwum dokumentów opisujących cyberbronie stosowane przez CIA jest mało ekscytujące, ale trafiają się w nim perełki. Najciekawszą jak dotąd jest zaprojektowana w 2013 roku kopiarka… dyskietek 3,5”. Rozwijane pod nazwą kodową Project Pterodactyl urządzenie służy do potajemnego przegrywania danych przez agentów – mamy nadzieję, że z poszanowaniem praw autorskich.

Cel sformułowano jasno: agent powinien móc szybko i potajemnie skopiować zawartość 3,5-calowej dyskietki. Założenia: agent ma nienadzorowany dostęp do dyskietek, agent może wnieść ukryte urządzenie do kontrolowanej przestrzeni. CIA oczekiwało też, by urządzenie miało wyłącznik, mechanizm rozpoczęcia kopiowania zawartości zaraz po włożeniu dyskietki na wbudowaną pamięć masową. Ukończenie pracy miało być sygnalizowane, najlepiej wibracjami lub miganiem diody. Oczywiście kopiarka nie mogła wyglądać jak kopiarka, uznano, że ma wyglądać jak notatnik-terminarz.

Chciano także mechanizmu ciągłego kopiowania bez interakcji ze strony użytkownika, kompresji danych, łatwości zgrywania pozyskanych danych na komputer i nieujawniania prawdziwej natury urządzenia po podłączeniu go do systemu.

Ostatecznie zdecydowano się na wykorzystanie do tego kosztującej nieco ponad 100 dolarów płytki Gumstix Overo Earthstorm – to maleństwo z jednordzeniowym procesorem ARM Texas Instruments AM3703 Sitara, taktowanym 800 MHz, 512 MB RAM, 1 GB flash NAND i możliwością rozszerzeń. Uzupełniono je płytką rozszerzeń pinto-th, oferującą kontroler USB, przez który była podłączona zwykła stacja dyskietek 3,5” USB.

To wszystko działać miało pod kontrolą minimalistycznej dystrybucji Yocto Linux 3.5, technicy CIA przygotowali dla niego moduły kernela, sterowniki do Mac OS X oraz skrypty do zarządzania kopiowaniem przez systemd.

Wygląda na to, że równocześnie rozwijano prototypy bazujące na Raspberry Pi oraz wyglądającym jak pendrive komputerku Cotton Candy, ale z jakichś powodów najwyraźniej nie doczekały się on realizacji – w każdym razie ta wersja zrobiona na płytce Gumstix Overo Earthstorm jest w pełni udokumentowana w archiwach ujawnionych przez Wikileaks.

Po co taki sprzęt w 2013 roku? Nie ma się co śmiać – operator działający na terenie elektrowni atomowej zapewne częściej znajdzie tam dyskietki 3,5”, niż my na biurkach znajdziemy dobrej jakości pendrive’a. Te wszystkie systemy sterowania przemysłowego Siemensa, które kontrolowały irańskie wirówki do wzbogacania uranu zniszczone przez Stuxnet, też korzystały z dyskietek 3,5” (i Windows NT). Na dyskietkach 3,5” przenosi się też dane na krążownikach rakietowych z systemem Aegis.

Zawsze to lepiej, niż dyskietki 8”, wciąż wykorzystywane do programowania amerykańskich pocisków balistycznych Minuteman III. W każdym razie kopiarki do dyskietek 8” i 5,25” uznano za wychodzące poza zakres projektu Pterodactyl.

© dobreprogramy