reklama

W Brazylii użytkownik może złamać DRM

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Brazylia liberalizuje podejście do zabezpieczeń DRM. Na mocy uchwalonego właśnie prawa dostawcy treści nie mogą stosować mechanizmów blokujących dostępu do plików, którymi użytkownik może rozporządzać w ramach tzw. dozwolonego użytku (fair use).

Serwis boingboing zauważa, że przyjęte przez Brazylię przepisy znacznie różnią się od regulacji stosowanych w takich krajach jak na przykład USA. Amerykanie w odróżnieniu od Brazylijczyków mogą być skazani za złamanie zabezpieczeń za każdym razem, gdy w jakiś sposób obchodzą blokady DRM. Nawet jeżeli dana piosenka lub książka jest ich autorstwa. Tymczasem w kraju słynącym z karnawałów w Rio de Janeiro każdy może z zakupioną przez siebie muzyką lub książką zrobić co tylko chce - oczywiście o ile przy okazji nie łamie prawa. Możliwe jest więc łamanie mechanizmu DRM i inne czynności, do których użytkownik ma prawo w ramach dozwolonego użytku. Co więcej, wydawca, który poprzez stosowanie mechanizmów DRM ogranicza użytkownikom ich prawa do dysponowania kupionym dobrem, podlega karze grzywny.

Pozostaje mieć nadzieję, że inne kraje wezmą przykład z Brazylii i zmodyfikują swoje prawo w taki sposób, by równym stopniu dbało o interes twórców i użytkowników. Obecne regulacje mają bowiem często dość jednostronny charakter.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama