reklama

W Nowej Zelandii wkrótce oprogramowanie bez patentów

Strona główna Aktualności

O autorze

W Nowej Zelandii przez proces legislacyjny przechodzi nowa ustawa niedopuszczająca patentowania programów komputerowych.

Pomimo lobbingu firm zainteresowanych patentami, minister handlu Simon Power zdecydował, że nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych poprawek. Sukces odniosły więc firmy i organizacje wskazujące na ograniczanie innowacyjności i konkurencji przez patenty. Jednocześnie jednak pojawiło się zielone światło dla patentowania urządzeń posiadających oprogramowanie wbudowane. Tak więc patenty na oprogramowanie jako takie nie będą mogły być przyznawane jednak autorzy wynalazków zawierających programy komputerowe będą mogli nadal otrzymywać patenty na swoje urządzenia.

Z rozwoju wypadków zadowolona jest stowarzyszenie New Zealand's Computer Society (NZCS) a także wiele firm piszących oprogramowanie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, a jest to bardzo prawdopodobne, znacznie zmaleje zagrożenie dla nowozelandzkich firm ze strony trolli patentowych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić