r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

W Stanach Zjednoczonych nie ma obowiązku zabezpieczania WiFi przed piratami

Strona główna Aktualności

Kilka razy zdarzało się, że ktoś wylądował przed sądem za nie swoje przewinienia, bo przestępca lub pirat skorzystał z otwartej sieci WiFi tej osoby bez jej wiedzy. Głośna była sprawa z 2010 roku, kiedy to obywatel Niemiec został skazany na grzywnę, gdyż podczas jego nieobecności ktoś wykorzystał jego WiFi do pobierania nielegalnych treści, w Finlandii używanie niezabezpieczonego WiFi było nawet nielegalne. Teraz ze sprawą związaną z niezabezpieczonym hasłem punktem dostępowym zmierzył się sąd w Stanach Zjednoczonych.

Tym razem wytwórnia filmów dla dorosłych, AF Holdings, zaciągnęła do kalifornijskiego sądu federalnego Josha Hatfelda — niewinnego posiadacza niezabezpieczonego routera. Hatfeld miał akurat pecha i za pośrednictwem jego niezabezpieczonej sieci pobrane za pośrednictwem protokołu BitTorrent zostały filmy wspomnianej wytwórni. AF Holdings oskarżyła Amerykanina o niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia swojej sieci.

Najlepsza wiadomość, jaka wypłynęła z sądu w Kalifornii, to to, że sąd w końcu przestał utożsamiać osobę z adresem IP. Sędzia Phyllis Hamilton zdecydowała ponadto, że operatorzy sieci WiFi (od zarządców tych sieci w miejscach publicznych po posiadaczy routerów WiFi w domu) wcale nie mają obowiązku zabezpieczania swoich sieci hasłami żeby zapobiec piractwu czy rozpowszechnianiu innych nielegalnych treści. W efekcie postanowienie zdejmuje z Hatfelda i każdego jemu podobnego obywatela, który ma akurat router z WiFi w mieszkaniu, odpowiedzialność za cały odbywający się za jego pośrednictwem ruch.

r   e   k   l   a   m   a

Wytwórnie pewnie nie będą zadowolone, bo jeśli nie udało im się złapać faktycznie winnego piractwa, już nie mają kogo pozwać. Radości nie kryje za to Electronic Frontier Foundation. W tym roku podobna sprawa odbyła się także w Nowym Jorku, ale tam sędzia nie był tak zdecydowany w kwestii braku obowiązku zabezpieczania sieci WiFi.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.