W Windows 7 dwie sieci na jednej karcie bezprzewodowej

Strona główna Aktualności

O autorze

Bez większego rozgłosu w systemie Windows 7 osadzona została technologia, nad którą Microsoft pracował w ramach Microsoft Research od kilku lat. Nosi ona nazwę VirtualWiFi i umożliwia podłączenie do wielu sieci bezprzewodowych jednocześnie z poziomu tylko jednej karty sieciowej.

Jak to działa? W oparciu o technologię wirtualizacji i jej metody zarządzania dostępem do sprzętu dzięki VirtualWiFi teoretycznie możliwe jest utworzenie wielu wirtualnych kart sieciowych. Teoretycznie, bo w systemie Windows 7 implementacja VirtualWiFi pozwala tylko na jedną dodatkową, wirtualną kartę. Jest ona oznaczona jako Microsoft Virtual WiFi Miniport, a jej życie ograniczone jest życiem karty fizycznej - z chwilą jej wyłączenia wirtualna karta znika z systemu.

Dlaczego nie zdecydowano się na więcej niż jedną wirtualną kartę? Prawdopodobnie jest to związane ze spadkami wydajności karty, która - co naturalne - jest odwrotnie proporcjonalna do liczby wirtualnych interfejsów. Niemniej jedna wirtualna karta i tak powinna wystarczyć do większości zadań, można będzie na przykład udostępnić pierwszą sieć bezprzewodową tworząc drugą sieć ad-hoc.

Aktualnie mało kto jest niestety w stanie skorzystać z nowej funkcji systemu - ujawnia się ona tylko, gdy sterowniki karty sieciowej ją obsługują. Trzeba więc poczekać, aż producenci zaczną wydawać stosowne aktualizacje. Dobra wiadomość jest jednak taka, że obsługa VirtualWiFi jest wymagana do uzyskania loga certyfikującego sprzęt do pracy z systemem Windows 7. Prawdopodobnie więc pojawienie się odpowiednich sterowników jest tylko kwestią czasu.

© dobreprogramy

Komentarze