W Windows 8.1 będziesz mógł uruchomić system bez Modern UI?

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy Windows 8, nie mogący ścierpieć tej całej „modernizacji” systemu i przeszkadzających im w pracy kafelków, być może powitają aktualizację 8.1 swojego systemu z radością. Wycieki kolejnych kompilacji najnowszej wersji systemu, dogłębnie analizowane na rosyjskim MicrosoftPortal.net, pokazują, że pojawiła się szansa na ominięcie ekranu Start i kafelków.

Rosyjscy badacze informują, że po zdekompilowaniu biblioteki twinui.dll znaleziono w niej linijkę odpowiedzialną za wyłączanie Start Screen (twin-ui-CanSuppressStartScreen). Jej przełączenie ma aktywować kod, pozwalający na uruchomienie systemu bezpośrednio do standardowego pulpitu.

Microsoft oczywiście w żaden sposób nie odniósł się do tych rewelacji, ale w Sieci można zobaczyć już wideo, pokazujące takie bezpośrednie przejście do desktopu. W dostępnych wersjach Windows 8.1 opcji takiej nie znajdziemy, być może pochodzi ona więc z udostępnionej niektórym partnerom Microsoftu wersji 8.1 Pro (kompilacja 9374), albo jeszcze nowszej (rzekomo ostatniej przed wydaniem oficjalnej wersji beta) 9385, o której poinformowało polskie forum WinForum.eu.

Wygląda na to, że w Redmond, jak to zwykle bywa, ścierają się różne frakcje, mające odmienne wizje rozwoju nowej wersji systemu. Jeszcze niedawno pojawiały się raporty mówiące o możliwości całkowitego porzucenia klasycznego pulpitu w Windows 8.1, by całkowicie skupić się na rozwoju Modern UI. Jedną z takich innowacji dla nowego interfejsu mają być wskaźniki pobierania aktualizacji Modern, dzięki którym użytkownicy będą mogli aktualizować swoje oprogramowanie bez konieczności przechodzenia do Windows Store: kafelki poinformują, kiedy pojawi się nowa wersja aplikacji, i przedstawią postęp ich instalacji.

Wkrótce potem Ian Moulster, menedżer produktu Windows, wyjaśnił, że raczej nie dojdzie do porzucenia desktopu. Mimo że on sam nie ma wiedzy dotyczącej przyszłych losów interfejsu Windows, to jest przekonany, że tradycyjny pulpit pozostanie: Windows 8 jest zbudowany na bazie Windows 7 i zaczyna w miejscu, w którym Windows 7 kończy. Nie sądzę by to podejście się zmieniło, musielibyśmy oszaleć, by odrzucić to wszystko.

Teraz pojawia się możliwość ominięcia Modern UI – i podejrzewamy, że jeśli faktycznie pojawi się ona w nowym systemie, to będzie jedną z najchętniej włączanych na tradycyjnych, pozbawionych ekranu dotykowego komputerach z Windows 8.1. Na pewno ucieszy to firmy, dla których nowy interfejs stanowi największą przeszkodę na drodze do przejścia na Windows 8, jednak co o tym pomyśli sam Microsoft?

© dobreprogramy

Komentarze