W czym tworzone są filmowe hity?

Strona główna Aktualności

O autorze

Komputery i specjalistyczne oprogramowanie już od dawna pomagają w tworzeniu filmowych produkcji. Każdy chyba pamięta film Matrix, w którym aż roiło się od różnych efektów komputerowych. Nie jest to zresztą przykład gdzie było ich najwięcej. Kilka dni temu odbyła się ceremonia wręczenia tegorocznych Oscarów. Zapewne wiele osób zastanawia się w czym tworzone są najlepsze z najlepszych.

W przypadku tegorocznych nagród Akademii Filmowej wszystkie filmy które zdobyły Oscary oraz nominacje w najważniejszych kategoriach były tworzone przy pomocy przynajmniej jednego produktu firmy Avid. Firma ta jest dobrze znana profesjonalistom - nie tylko filmowcom ale także osobom pracującym np. w telewizji. To właśnie m.in. z rozwiązań Avidu korzysta Panorama w TVP2 czy Wydarzenia w Polsacie. Mało kto jednak wie, że firma Pinnacle - znana z atrakcyjnego cenowo oprogramowania i urządzeń do edycji video kierowanego do hobbystów to część... Avida właśnie.

Wracając do tegorocznych Oscarów, w czym konkretnie tworzone są takie produkcje? W przypadku rozwiązań Avida, lista obejmuje, jak to określa producent, "standardowe" (ale z tzw. górnej półki) narzędzia do obróbki video, dźwięku i animacji 3D, takie jak: Media Composer Adrenaline, Avid Unity, Digidesign Pro Tools oraz SOFTIMAGE|XSI (te dwa ostatnie rozwiązania to formalnie produkty osobnych producentów wchodzących jednak w skład Avida).

To oczywiście produkty przeznaczane dla naprawdę profesjonalistów. Tym, którzy potrzebują rozwiązań do zastosowań półprofesjonalnych polecamy, dodany właśnie do bazy programów w vortalu, pakiet Avid Liquid. Oferuje on nie tylko bardzo rozbudowane możliwości ale i jest dostępny w bardziej atrakcyjnej cenie (około 2200 zł brutto) niż np. Sony Vegas+DVD (2350 zł brutto) czy Adobe Production Studio (około 5000 zł brutto), w którego skład wchodzi m.in. Adobe Premiere Pro.

© dobreprogramy