reklama

W którym kraju Windows Phone odniósł największy sukces?

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Co jakiś czas Polska pojawia się na językach ludzi z całego świata, ale tym razem powód sławy jest — zapewne także dla samych Polaków — dość zaskakujący. Jak się okazuje, to właśnie u nas… Windows Phone radzi sobie najlepiej.

Na polskim rynku udział smartfonów z systemem Windows Phone wynosi aż 16,3 procent – podał Marc Toumelin, który podczas Mobile World Congress 2013 reprezentował Microsoft. Na tle statystyk z innych państw nasz kraj wygląda niczym „zielona wyspa”, którą politycy chwalili się przy zupełnie innej okazji. Z danych zebranych przez firmę doradczą Gartner wynika, że odsetek smartfonów z Windows Phone w Europie Wschodniej wynosi 7,8 proc., a na całym świecie jest to zaledwie 3 procent. Tę nieco zastanawiającą popularność Toumelin tłumaczy ponadczasowym przywiązaniem Polaków do urządzeń Nokii oraz dobrze wyważoną ceną. Najpopularniejszym bowiem modelem na naszym rynku wcale nie okazała się flagowa Lumia 900, ale zauważalnie tańszy model 610. Do jej sukcesu z pewnością przyczynił się fakt, że operatorzy w abonamencie mogli oferować ją za symboliczną złotówkę.

Popularność smartfonów z systemem Windows Phone to niejedyna rzecz, którą możemy się pochwalić. Według Microsoftu mamy także bardzo duży wkład w rozwój sklepu, w którym znajduje się ponad 130 tys. aplikacji. Co dziesiąta została stworzona przez programistów z Europy Wschodniej, a w tej grupie prym wiedzie Polska, z której co miesiąc nadsyłanych jest aż 250 nowych aplikacji. Zadowolenia z tych danych nie kryje Stephen Elop, szef Nokii. W wywiadzie dla Bloomberga stwierdził, że „Windows Phone może być najpopularniejszym systemem na całym świecie”. Chwilę później nieco utemperował swój optymizm podkreślając, że Nokię i Microsoft czeka jeszcze bardzo dużo pracy, zanim zobaczymy „mobilne Okienka” na szczycie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama