W niezależnym teście fotograficznym iPhone 6S nie jest tak doskonały, jak na prezentacji Apple'a

Strona główna Aktualności

O autorze

Według Apple iPhone 6S miał mieć najlepszy wbudowany aparat fotograficzny na świecie. Pokazane podczas premiery smartfonu zdjęcia wyglądały naprawdę pięknie. Ile jednak w tych deklaracjach jest marketingu, a ile rzeczywistych osiągnięć w optyce i elektronice? Eksperci DxOMarka wzięli nową kamerę iSight pod lupę – i wcale nie są zachwyceni.

Nowa tylna kamera iSight nie jest wcale taka nowa, jej optyka niczym się nie różni od tego, co zastosowano w iPhonie 6. Do smartfonu trafiła jednak nowa matryca 12 Mpix 1/3” o przekątnej 6 mm, która wg Apple lepiej od poprzednika radzi sobie z szumami. Z kolei nowy czip A9 zawiera dodatkowy procesor sygnałowy do przetwarzania obrazu, pozwalający lepiej wydobywać szczegóły w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach obrazu.

W testach przeprowadzonych przez DxOMark, aparat fotograficzny iPhone 6S został jednak daleko w tyle za androidowymi konkurentami, zajmując dopiero dziewiąte miejsce, uzyskując w DxOMark Mobile 82 punkty. Najlepszy obecnie smartfon w tym rankingu, Sony Xperia Z5, może pochwalić się wynikiem na poziomie 87 punktów. Wśród wad wymieniono sporadyczne pojawianie się artefaktów i „duchów”, żółtą poświatę widoczną na zdjęciach robionych na dworze, przygaszenie barw w zdjęciach robionych w pomieszczeniach, oraz szum luminancji, zauważalny w kiepskim oświetleniu.

Z kolei w testach wideo zauważono szum w słabym oświetleniu, szczególnie w narożnikach kadru i przygaszenie barw w gorszych warunkach oświetleniowych.

Niebawem eksperci wziąć się mają za testy iPhone'a 6S Plus. Smartfon ten powinien uzyskać lepszy wynik, jego optyka wykorzystuje bowiem mechanizm stabilizacji obrazu niedostępny w mniejszym modelu. Niemniej jednak taki wynik jest wizerunkowo problematyczny dla Apple – z jego smartfonem wygrywają praktycznie wszystkie androidowe flagowce, oprócz wspomnianej Xperii także Galaxy S6, Nexus 6P i LG G4.

© dobreprogramy