W pół roku 900 tys. zł odszkodowań – przedsiębiorcy płacą za pirackie oprogramowanie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Oszczędzaj – a potem płacz i płać. Taki modus operandi wielu polskich firm wyłania się z informacji udostępnianych przez Business Software Alliance, największe stowarzyszenie producentów oprogramowania. W ciągu pierwszego półrocza 2016 roku łączna wartość odszkodowań jakie musieli zapłacić przedsiębiorcy korzystający z oprogramowania z naruszeniem licencji wyniosła 900 tysięcy złotych. BSA podkreśla, że to wynik wzrostu wykrywalności piractwa także w mniejszych miejscowościach, a także namierzania sprzedawców nielegalnie rozpowszechnianego oprogramowania na portalach aukcyjnych.

Wielu przedsiębiorców z mniejszych miejscowości było do tej pory przekonanych, że ryzyko ujawnienia korzystania przez nich z nielicencjonowanego oprogramowania jest znikome. I w sumie tak było przez wiele lat, ludzie się nawzajem znali, a naruszanie licencji producentów software nie było uznawane za jakiś wielki grzech.

Kampanie edukacyjne BSA oraz te wiralowe filmiki wideo, wyjaśniające stan prawny i przedstawiające możliwe konsekwencje korzystania z „piratów”, przyniosły najwyraźniej efekty – stowarzyszenie zaczęło otrzymywać coraz więcej donosów o tym, że ktoś gdzieś korzystał z AutoCAD-a czy innego Windowsa bez licencji. Zgłoszenie stało się bardzo proste, donos może złożyć każdy, anonimowo, poprzez internetowy formularz. Do tego, zdaniem samego BSA, doszło do lepszego współdziałania wydziałów do zwalczania przestępczości gospodarczej z wydziałami do walki z cyberprzestępczością.

Oprócz bata na przedsiębiorców, BSA zaczęło jednak też wyciągać marchewkę. Tą „marchewką” jest uruchomiona w maju br. kampania świadomościowa „Fakt czy fikcja”, która za zadanie ma edukować biznesowych użytkowników oprogramowania w kwestii licencjonowania, a zarazem oferuje im darmowe narzędzia do zarządzania zasobami oprogramowania. W ten sposób zdołano pomóc tym, którzy z nielicencjonowanego oprogramowania korzystali nie ze złej woli, lecz ze względu na bałagan w firmach, w których na dziesiątkach czy nawet setkach komputerów działały dziesiątki różnych systemów i aplikacji, pochodzących z przeróżnych źródeł i rozpowszechnianych w ramach różnych form licencjonowania. Ilu bowiem zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że piractwem jest używanie popularnego Total Commandera dłużej niż miesiąc po jego zainstalowaniu bez wykupienia licencji?

BSA zwraca też uwagę na kwestię handlu nielicencjonowanym oprogramowaniem na portalach aukcyjnych. To zjawisko bardzo powszechne, jedna z firm-członków BSA w zeszłym roku przeprowadziła zakup kontrolowany swojego oprogramowania na jednym z popularnych portali. Efekt ciekawy: ani jedna z kupionych kopii nie była poprawnie licencjonowana.

Dziś niewiele się zmieniło, aukcje pełne są kopii Windowsa w świetnych cenach, które zapewne sam Microsoft uznałby za naruszające warunki licencji (choć sprzedawcy twierdzą oczywiście coś innego). I biorąc pod uwagę potrzeby rynku, raczej się to nie zmieni – choć BSA nie przestaje straszyć konsekwencjami karnymi, w tym więzieniem, przypomina historię Tomasza Z. ze Słupska, który miał narazić producentów oprogramowania na straty w wysokości 350 tys. złotych i został skazany prawomocnym wyrokiem na 3 lata pozbawienia wolności (i to bez zawieszenia).

Nie pomoże pewnie też straszenie złośliwym oprogramowaniem, którym podobno nafaszerowane mają być pirackie kopie oprogramowania. Raporty o tym zagrożeniu pochodzą przede wszystkim od Symanteca, notabene członka BSA, oraz analityków firmy IDC. Nijak jednak nie znajdują one jednak potwierdzenia w analizach niezależnych badaczy – współczesne malware stosuje zwykle inne techniki rozpowszechniania, a wysoce społecznościowy charakter dystrybucji warezów sprawia, że te pirackie kopie przed ich udostępnieniem na popularnych serwisach torrentowych, są dokładnie badane przez grupy releaserskie, dbające przecież o swoją reputację na scenie.

© dobreprogramy