W przyszłym roku będziemy mogli drukować samochody

Strona główna Aktualności

O autorze

Drukowanie 3D staje się coraz popularniejsze i powoli pojawia się w każdej dziedzinie życia. Wkroczyło także na pole konstrukcji maszyn i motoryzacji, obiecując tanią produkcję lekkich i ekologicznych pojazdów. Najnowsza propozycja w tej dziedzinie to samochód o nazwie Strati, który możemy sobie samodzielnie wydrukować w niecałe dwie doby.

Strati zaprezentowano w zeszłym tygodniu podczas Internation Manufacturing Technology Show w Chicago. Pojazd został zaprojektowany i wydrukowany przez firmę Local Motors z Arizony. Osoby obecne na IMTS mogły obejrzeć cały proces powstawania auta. Co prawda projekt pochłonął lata, ale wydrukowanie i złożenie samochodu zajęło firmie zaledwie 44 godziny. Dla porównania, zeszłoroczny projekt Jima Kora o nazwie Urbee 2 potrzebował aż 2500 godzin drukowania wnętrza i karoserii, co daje ponad 104 dni ciągłej pracy drukarek.

Pojazd jest oczywiście elektryczny. Jest w stanie jechać z prędkością 65 kilometrów na godzinę i może przebyć dystans 290 kilometrów na jednym ładowaniu. Fanom ochrony środowiska na pewno spodoba się to, że to większość części jest zdatna do ponownego użycia i można je poddać recyklingowi. Posiadacze drukarek 3D będą za to mogli sami drukować sobie części do Strati jeżeli będą chcieli zmienić jego wygląd, wielkość i inne parametry. Cały projekt składa się z zaledwie 49 części, przy czym jedna z nich to całe nadwozie. Mechaniczne elementy, takie jak silnik i zawieszenie, a także akumulator, zostały zapożyczone z różnych źródeł, między innymi z samochodu Renault Twizy.

Nie wiadomo na razie ile wyniesie cena samochodu, na pewno uplasuje się między osiemnastoma a trzydziestoma tysiącami dolarów. Jay Rogers z Local Motors jest przekonany, że firmie uda się wprowadzić drukowane samochody do oferty już w przyszłym roku.

© dobreprogramy
s