W ten sposób Intel już raz rzucił AMD na matę. Czy zrobi to samo z Ryzenem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilkanaście lat temu Jim Keller przygotował rewolucyjną architekturę procesorową Athlon 64. Z racji zalet technicznych i cen mogła wstrząsnąć rynkiem i pozwolić AMD wyjść na prowadzenie. Nic z tego – Intel okazał się znacznie skuteczniejszy w rozgrywkach biznesowych, w tym rozgrywkach zakulisowych. Czy dzisiaj, w przeddzień oficjalnego debiutu procesorów Ryzen, Intel znów sięgnie do starych metod? Na razie słyszymy, że niektórzy redaktorzy amerykańskich serwisów IT otrzymali z działu PR „niebieskich” wiadomość, z prośbą o kontakt, zanim o Ryzenie oficjalnie napiszą.

Po wielu latach bycia nieistotnym na rynku procesorów, AMD wraca do gry. Choć nie możemy jeszcze mówić o oficjalnych wynikach wydajności najmocniejszych układów z serii Ryzen 7, to te nieoficjalne upewniają, że nawet jeśli nie są one szybsze od najnowszych procesorów Intel Core, to na pewno konkurują z nimi w tej samej lidze, a w dodatku oferują interesujący potencjał podkręcania, godną uwagi energooszczędność i co przecież najważniejsze – świetne ceny. Widać to szczególnie po flagowcu, Ryzenie 7 1800X, który ma rywalizować z kosztującym ponad tysiąc dolarów Core i7-6900K, a będziemy go mogli kupić za połowę tego.

Kto (prze)płaci za procesor Core?

Atrakcyjny stosunek możliwości do ceny już sprawił, że Ryzeny stały się najlepiej sprzedającymi procesorami w przedsprzedaży w wielu sklepach internetowych, podobnie jak i przeznaczone dla nich płyty główne. Zapewne nie przeszkodziły temu wyniki benchmarków z Cinebencha R15, które zostały zestawione w relacji do swojej ceny z procesorami Intela przez niemiecki serwis 3Dcenter.org. O ile wskaźniki dla jednego wątku pokazują jeszcze przewagę Intela dla poszczególnych modeli, to już w testach wielowątkowych „czerwoni” biorą praktycznie wszystko.

Jak Intel może na coś takiego odpowiedzieć, szczególnie teraz, gdy z rozczarowaniem patrzymy na zapowiedzić kolejnej generacji procesorów Core wykonanych w litografii 14 nm? Chodzą plotki, że opiekunowie strategicznych klientów już prowadzą rozmowy w sprawach wyłączności na wykorzystanie Intela, wyłączności osłodzonej atrakcyjnymi upustami. To oczywiście tylko plotki, ale znalazły one swoje miejsce w raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych przygotowanym przez AMD.

Udział Intela w rynku, jego marże i zasoby finansowe pozwalają na agresywny marketing produktów, zwrócenie się do naszych klientów i partnerów ze specjalnymi zachętami, wpływanie na klientów, którzy robią z nami interesy.

(…) Te agresywne praktyki w przeszłości doprowadziły już do obniżenia sprzedaży i średniej ceny dla wielu naszych produktów, szkodząc naszym marżom i dochodowości.

To były ciosy poniżej pasa

Uważacie, że Intel byłby ponad coś takiego? Być może, ale w przeszłości i Komisja Europejska i amerykańska Federalna Komisja Handlu, prowadząc śledztwo w sprawie Intela, wykazały, że Intel robił co tylko możliwe, by umocnić swój rynkowy monopol. Został za to zmuszony do zapłacenia miliardowych kar – groszowych jednak, jeśli uzmysłowimy sobie, że mamy do czynienia z korporacją, której roczny przychód przekracza 60 mld dolarów.

I tak oto Komisja Europejska wykazała, że Intel:

  • płacił producentom PC za opóźnianie lub wstrzymywanie sprzętu z procesorami AMD,
  • płacił wielkim sieciom sprzedaży detalicznej za to, że w magazynach trzymały tylko komputery z procesorami Intela,
  • dawał rabaty na zakup swoich procesorów, pod warunkiem, że producent nie kupi procesora konkurencji.

Z kolei śledztwo Federalnej Komisji Handlu ujawniło dodatkowo, że Intel:

  • skłaniał producentów sprzętu i oprogramowania do ograniczania na różne sposoby ich wsparcia dla procesorów AMD,
  • manipulował wynikami benchmarków ukrywając zmiany w kompilatorach przed programistami,
  • tak modyfikował swój kompilator, by sztucznie pogorszyć wyniki procesorów konkurencji (np. optymalizacje SSE/SSE2 były możliwe tylko na oryginalnych Intelach, mimo że inne procesory sprzętowo je wspierały).

Rynek się zmienił – ale czy Intel się zmienił?

Czy dzisiaj producenci PC pozwolą sobie na ryzyko wystąpienia przeciwko hegemonii Intela? Sytuacja jest zupełnie inna niż kilkanaście lat temu, rynek kurczy z się kwartału na kwartał, ceny komputerów rosną, m.in. ze względu na rosnące ceny podzespołów – w tym procesorów. W dodatku maleje znaczenie samych komputerów osobistych w strukturze sprzedaży, na rzecz rosnącej wagi serwerów i urządzeń mobilnych. Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że dzisiaj AMD będzie w stanie znacznie skuteczniej rozegrać swoje przewagi konkurencyjne – i zmusić Intela do rywalizacji na takim planie, który będzie korzystny dla nas, klientów.

Pierwsze oznaki już widać – chodzą plotki, że „niebiescy” przygotowują potężny, 12-rdzeniowy, 24-wątkowy czip Skylake X, który miałby właśnie być rywalem tych najmocniejszych Ryzenów. Rywalem przynajmniej w wielowątkowej wydajności, bo raczej nie ma co spodziewać się tu niskich cen.

© dobreprogramy