W ten sposób Intel już raz rzucił AMD na matę. Czy zrobi to samo z Ryzenem?

W ten sposób Intel już raz rzucił AMD na matę. Czy zrobi to samo z Ryzenem?

W ten sposób Intel już raz rzucił AMD na matę. Czy zrobi to samo z Ryzenem?
27.02.2017 10:22

Kilkanaście lat temu Jim Keller przygotował rewolucyjnąarchitekturę procesorową Athlon 64. Z racji zalet technicznych icen mogła wstrząsnąć rynkiem i pozwolić AMD wyjść naprowadzenie. Nic z tego – Intel okazał się znacznieskuteczniejszy w rozgrywkach biznesowych, w tym rozgrywkachzakulisowych. Czy dzisiaj, w przeddzień oficjalnego debiutuprocesorów Ryzen, Intel znów sięgnie do starych metod? Na raziesłyszymy, że niektórzy redaktorzy amerykańskich serwisów ITotrzymali z działu PR „niebieskich” wiadomość, z prośbą okontakt, zanim o Ryzenie oficjalnie napiszą.

Po wielu latach bycia nieistotnym na rynku procesorów, AMD wracado gry. Choć nie możemy jeszcze mówić o oficjalnych wynikachwydajności najmocniejszych układów z serii Ryzen 7, to tenieoficjalne upewniają, że nawet jeśli nie są one szybsze odnajnowszych procesorów Intel Core, to na pewno konkurują z nimi wtej samej lidze, a w dodatku oferują interesujący potencjałpodkręcania, godną uwagi energooszczędność i co przecieżnajważniejsze – świetne ceny. Widać to szczególnie po flagowcu,Ryzenie 7 1800X, który ma rywalizować z kosztującym ponad tysiącdolarów Core i7-6900K, a będziemy go mogli kupić za połowę tego.

Kto (prze)płaci za procesor Core?

Atrakcyjny stosunek możliwości do ceny już sprawił, że Ryzenystały się najlepiej sprzedającymi procesorami w przedsprzedaży wwielu sklepach internetowych, podobnie jak i przeznaczone dla nichpłyty główne. Zapewne nie przeszkodziły temu wyniki benchmarkówz Cinebencha R15, które zostały zestawione w relacji do swojej cenyz procesorami Intela przez niemiecki serwis 3Dcenter.org. O ilewskaźniki dla jednego wątku pokazują jeszcze przewagę Intela dlaposzczególnych modeli, to już w testach wielowątkowych „czerwoni”biorą praktycznie wszystko.

Obraz
Obraz

Jak Intel może na coś takiego odpowiedzieć, szczególnie teraz,gdy z rozczarowaniem patrzymy na zapowiedzić kolejnej generacjiprocesorów Core wykonanych w litografii 14 nm? Chodzą plotki, żeopiekunowie strategicznych klientów już prowadzą rozmowy wsprawach wyłączności na wykorzystanie Intela, wyłącznościosłodzonej atrakcyjnymi upustami. To oczywiście tylko plotki, aleznalazły one swoje miejsce w raporciedla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych przygotowanymprzez AMD.

Udział Intela w rynku, jego marże izasoby finansowe pozwalają na agresywny marketing produktów,zwrócenie się do naszych klientów i partnerów ze specjalnymizachętami, wpływanie na klientów, którzy robią z nami interesy.

(…) Te agresywne praktyki w przeszłości doprowadziły już doobniżenia sprzedaży i średniej ceny dla wielu naszych produktów,szkodząc naszym marżom i dochodowości.To były ciosy poniżej pasaUważacie, że Intel byłby ponad cośtakiego? Być może, ale w przeszłości i Komisja Europejska iamerykańska Federalna Komisja Handlu, prowadząc śledztwo w sprawieIntela, wykazały, że Intel robił co tylko możliwe, by umocnićswój rynkowy monopol. Został za to zmuszony do zapłaceniamiliardowych kar – groszowych jednak, jeśli uzmysłowimy sobie, żemamy do czynienia z korporacją, której roczny przychód przekracza60 mld dolarów.

I tak oto Komisja Europejska wykazała,że Intel:

  • płacił producentom PC za opóźnianielub wstrzymywanie sprzętu z procesorami AMD,
  • płacił wielkim sieciom sprzedażydetalicznej za to, że w magazynach trzymały tylko komputery zprocesorami Intela,
  • dawał rabaty na zakup swoichprocesorów, pod warunkiem, że producent nie kupi procesorakonkurencji.

Z kolei śledztwo Federalnej KomisjiHandlu ujawniło dodatkowo,że Intel:

  • skłaniał producentów sprzętu ioprogramowania do ograniczania na różne sposoby ich wsparcia dlaprocesorów AMD,
  • manipulował wynikami benchmarkówukrywając zmiany w kompilatorach przed programistami,
  • tak modyfikował swój kompilator, bysztucznie pogorszyć wyniki procesorów konkurencji (np.optymalizacje SSE/SSE2 były możliwe tylko na oryginalnych Intelach,mimo że inne procesory sprzętowo je wspierały).

Rynek się zmienił – ale czy Intel sięzmienił?

Czy dzisiaj producenci PC pozwoląsobie na ryzyko wystąpienia przeciwko hegemonii Intela? Sytuacjajest zupełnie inna niż kilkanaście lat temu, rynek kurczy z siękwartału na kwartał, ceny komputerów rosną, m.in. ze względu narosnące ceny podzespołów – w tym procesorów. W dodatku malejeznaczenie samych komputerów osobistych w strukturze sprzedaży, narzecz rosnącej wagi serwerów i urządzeń mobilnych. Pozostaje namwięc mieć nadzieję, że dzisiaj AMD będzie w stanie znacznieskuteczniej rozegrać swoje przewagi konkurencyjne – i zmusićIntela do rywalizacji na takim planie, który będzie korzystny dlanas, klientów.

Pierwsze oznaki już widać – chodząplotki, że „niebiescy” przygotowują potężny, 12-rdzeniowy,24-wątkowy czip Skylake X, który miałby właśnie być rywalemtych najmocniejszych Ryzenów. Rywalem przynajmniej w wielowątkowejwydajności, bo raczej nie ma co spodziewać się tu niskich cen.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)