reklama

W tym roku koniec Lumii? Niezależnie od marki, przyszłość mobilnego Windowsa wygląda kiepsko

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Zacznijcie się żegnać z Lumia. Z dobrze poinformowanych źródeł wiadomo, że w już w grudniu tego roku marka ta zostanie przez Microsoft odesłana na śmietnik historii. Nie tylko nie pojawią się żadne nowe Lumie, ale też zakończona ma być sprzedaż dotychczas oferowanych modeli 550, 650, 950 i 950 XL. Co dalej z mobilnym Windowsem?

Oczywiście mobilny system Microsoftu umiera kolejny miesiąc z rzędu: raport firmy badawczej Kantar pokazuje, że nawet na tradycyjnie najlepszych dla Windows Phone/Windows Mobile rynkach europejskich, sytuacja jest fatalna. Na rynku włoskim, gdzie jeszcze rok temu Windows miał 14,3% rynku, dziś zostało mu tylko 4,7%. We Francji z 12,6% rynku zrobiło się 4,9%, a w Niemczech z 10,1% tylko 4,8%. Jedyny rynek, na którym Windows Phone odnotował wzrost, to Japonia – z 0,1% do 0,6%.

Nie zaskakuje więc, że Microsoft chce zakończyć serię smartfonów, które tak bardzo nie zdołały odnieść sukcesu, mimo milionów utopionych w ich promocję. Serwis WinBeta, powołując się na swoje źródła w Microsofie, donosi że już w grudniu zakończona ma być sprzedaż urządzeń Lumia, a jeśli nawet nie sprzedaż, to produkcja. Jakiś czas musi przecież upłynąć, aby wyprzedać stany magazynowe, być może wykorzystane zostaną święta Bożego Narodzenia, by wypchnąć to co zostało jako gwiazdkowe okazje po niższych cenach.

O planach Microsoftu świadczyć mają też obecne posunięcia, jakie zaobserwowano w oficjalnych sklepach firmy. W ostatnich tygodniach Lumie się chowa, tak by nie rzucały się już w oczy klientom. Lumie zniknęły też z amerykańskiej strony Microsoftu, znajdziemy je tylko skryte w menu i stopce. Znajdziemy je jeszcze na innych stronach krajowych firmy (w tym polskiej), ale trend jest widoczny – to już koniec. Nawet pizzeria Domino machnęła ręką i wycofała swoją aplikację z Windows Store.

Co więc Microsoftowi zostaje dalej? Na pewno Redmond nie wycofa się całkiem z rynku smartfonów. Ratunkiem mają być urządzenia Surface Phone, jednak w praktyce nic o nich jeszcze nie wiadomo, poza tym, że Laura Butler, dyrektor pionu inżynierii w Microsofcie, przedwczoraj po raz pierwszy oficjalnie użyła terminu „Surface Phone” – wcześniej pojawiał się on tylko w mediach. Być może więcej zostanie ujawnione podczas październikowej imprezy, kiedy to miałby został pokazany komputer All-In-One pod marką Surface. W końcu to dziwne, by robić całą imprezę tylko dla jednego urządzenia…

Póki co analityków IDC te wszystkie roszady z markami nie przekonują. Lumia czy nie Lumia – ich zdaniem mobilne Windowsy nie mają żadnych perspektyw. W opublikowanym na początku września raporcie przewidują, że do 2020 roku Microsoftowi zostanie 0,1% rynku. Planetę zdominuje Android (85,7% rynku), lecz Apple będzie sobie świetnie radzić w segmencie premium, zabierając dla siebie 14,2%.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama