r   e   k   l   a   m   a
reklama

W3C porzuca XHTML 2 na rzecz HTML 5

Strona główna Aktualności

O autorze

We wczorajszym komunikacie World Wide Web Consortium poinformowało o planowanym rozwiązaniu grupy roboczej, zajmującej się opracowywaniem rekomendacji języka XHTML 2.

Część osób z rozwiązywanej grupy zostanie przesunięta do drugiej, zajmującej się aktualnie HTML 5. Do końca roku mają zostać wprowadzone poprawki do istniejących rekomendacji XHTML (XHTML 1.0 Strict/Transitional/Frameset oraz XHTML 1.1). XHTML dotychczas był martwą rekomendacją z uwagi na opóźnienia w jego wdrażaniu przez firmę Microsoft. Większość serwisów z uwagi na użytkowników Internet Explorera wysyłała treść strony w formacie text/html a nie application/xhtml+xml, przez co dokumenty XHTML były renderowane przez przeglądarki jako dokumenty HTML.

W odróżnieniu od XHTML 2, HTML 5 jest tworzony z myślą o wstecznej kompatybilności. Wprowadzone zostały również w nim tagi audio i video, ale i w ich przypadku jest problem z osiągnięciem konsensusu pomiędzy członkami konsorcjum. W piątej wersji języka HTML pojawi się również zunifikowana struktura dokumentu, a wraz z nią tagi article, section i aside, a także footer i nav. Kontynuowane będą prace nad Web Forms 2.0, który pozwala na walidację treści formularzy po stronie użytkownika.

Według zapowiedzi przedstawicieli W3C ostateczna rekomendacja HTML 5 ma się pojawić w... 2022 roku. Można mieć nadzieję, że zakończenie prac nad XHTML 2 przyspieszy pracę nad HTML 5.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSą powody, dla których świat fascynuje się grą, o której nie wie absolutnie nic