r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

W3C publikuje pierwszy roboczy projekt HTML 5

Strona główna Aktualności

World Wide Web Consortium (W3C) opublikowało pierwszy roboczy projekt specyfikacji HTML 5 - kolejnej głównej wersji języka, w oparciu o który zbudowane są praktycznie wszystkie witryny internetowe na świecie. Nad specyfikacją wspólnie pracują przedstawiciele wielu firm i instytucji, włączając w to największych producentów przeglądarek internetowych. Celem, jaki przyświeca projektowi HTML 5 jest uproszczenie tworzenia stron nowej generacji i w ten sposób wejście w kolejny etap rozwoju Internetu.

Aby sprostać tym wymaganiom, HTML 5 wprowadza wiele nowości, jak i usprawnień do już istniejących mechanizmów. Pojawiły się nowe tagi do projektowania struktury strony i warstwy prezentacji. Do dyspozycji programistów jest teraz system rysowania i nowe elementy multimedialne. HTML 5 zyska także możliwość zastosowania szablonów i powtarzania elementów. Spory nacisk położono na wykorzystanie technologii AJAX i zerwanie z pasywnością stron internetowych. Również część przestarzałych funkcji i elementów została wycięta z HTML 5 - na przykład ramki. Zrezygnowano także z części formatowania (chociażby z tagu podkreślenia), które powinno być przeniesione do plików CSS.

To tylko wierzchołek góry lodowej nowości i zmian wprowadzanych przez HTML 5 i o ile większość z nich jest bardzo obiecująca, to trudno oczekiwać, by szybko zdobyły popularność. Wycofanie przestarzałych elementów nie oznacza, że nie będzie można z nich w ogóle korzystać. Doświadczenie pokazuje też, że sporo czasu zajmie dostosowanie przeglądarek do nowych standardów - aktualnie najlepiej z HTML 5 radzi sobie Opera, ale wciąż brakuje jej wielu części. Niemniej HTML 5 z pewnością będzie sporym krokiem naprzód i warto przyglądać się postępom W3C.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.