reklama

WGA może identyfikować komputery?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft wydał niedawno nową wersję narzędzia Windows Genuine Advantage Notifications, które sprawdza legalność systemu Windows i zależnie od wyniku umożliwia bądź blokuje dostęp do funkcji przeznaczonych tylko dla legalnych użytkowników. Instalacja narzędzia nie jest obowiązkowa.

Właśnie podczas anulowania instalacji narzędzia WGA redaktorzy niemieckiego serwisu heise online odkryli pewną ciekawostkę. Tuż przed zamknięciem instalatora firewall zgłosił, że aplikacja chce uzyskać dostęp do Internetu. Zaciekawieni załączyli program do analizy ruchu sieciowego i zgodzili się na wysłanie informacji. Okazało się, że WGA wysłało pewne porcje danych do serwera genuine.microsoft.com, część z nich była zaszyfrowana. Z tego co udało się ustalić informacje te zawierały m.in. gałąź rejestru SusClientID, numer wersji narzędzia WGA oraz edycję i język systemu operacyjnego. Co więcej WGA pozostawiło na komputerze cookie z unikalnym numerem GUID, który teoretycznie może być użyty do identyfikacji komputera.

Microsoft odpowiedział na te wątpliwości potwierdzając, że WGA rzeczywiście wysyła informacje do serwerów korporacji w przypadku anulowania instalacji. Są one jednak wykorzystywane tylko podczas opracowywania poprawek dla przyszłych wersji narzędzia, zaś cookie z unikalnym numerem identyfikacyjnym służy wyłącznie do celów statystycznych (Microsoft liczy, ile komputerów nie przechodzi pomyślnie testów legalności). Otwartym pytaniem pozostaje, czy Microsoft powinien powiadomić użytkownika o zamiarze wysłania jakichkolwiek informacji o jego systemie?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama