reklama

WIPO o domenach gTLD

Strona główna Aktualności

O autorze

ICANN poinformowała o przesunięciu w czasie uruchomienia możliwości rejestracji nowych domen najwyższego poziomu (TLD). Według raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, w 2008 r. ilość skarg dotyczących domen gTLD osiągnęła najwyższy poziom w historii.

Z raportu wynika, że w 2008 r. złożono 2329 skarg dotyczących nowych domen najwyższego poziomu. Jest to największa liczba skarg od czasu działania organizacji i stanowi osiem procent więcej w stosunku do roku ubiegłego. Przypomnijmy, że dzięki tej dość rewolucyjnej zmianie w polityce rejestracji domen, już niedługo możliwe będzie rejestrowanie nie tylko domen z aktualnie dostępnymi rozszerzeniami takimi jak .com, .pl lub .net, ale także ze swoim własnym rozszerzeniem. W sieci pojawią się więc nazwy zakończone na przykład .google, czy .microsoft.

Otwarcie rejestracji domen gTLD wiąże się z dużymi pieniędzmi, zapowiadany koszt pojedynczej nazwy to od stu do pięciuset tysięcy dolarów i kolejnych sześćdziesięciu tysięcy rocznie. Sporą część skarg napływających do WIPO pochodzi od właścicieli znaków towarowych, którzy po uruchomieniu domen gTLD musieliby poczynać kolejne kroki związane z ochroną własności.

Raport WIPO zawiera także garść statystyk odnośnie pracy organizacji. Przez dziesięć lat działania, WIPO otrzymał 14663 skargi dotyczące 26 262 domen. Najczęściej używanym językiem jest język angielski (86%, 2008 r.), ilość zgłoszeń związanych z domenami narodowymi wzrosła z jednego procenta w 2000 r. do 7% w 2007 r. i 13% w roku 2008. Prawie 30% skarg uregulowano bez konsultacji. Obejmują one 285 osób z 40 krajów. W 85% przypadków przyznali rację skarżącym. Pozostałe 15% skarg odrzucono, z czego większość dotyczyła przypadków kradzieży domen.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama