WTW WTW 1.28.0.4860

Strona główna Windows Internet i komunikacja Komunikatory internetowe
Pobierz progra​m
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

WTW to interesujący, polski multikomunikator autorstwa Tomka Nagisa, który doskonale sprawdza się jako alternatywa dla Gadu-Gadu i Tlena. Program tworzony był z dużym naciskiem na niezawodność, prostotę i brak jakichkolwiek reklam. Obsługuje sieci GG, Tlen, Skype i Jabber, także wspiera protokół komunikacyjny serwisu Facebook, standardowo oferując tylko najistotniejsze funkcje - co przekłada się na szybkość komunikatora i niskie zapotrzebowanie na zasoby systemowe.

Wśród oferowanych opcji znaleźć można opcje rozmowy z jednym lub wieloma kontaktami, mechanizm zakładek, wyświetlanie awatarów na liście kontaktów, ciekawy filtr antyspamowy, wysyłanie SMS-ów, sprawdzanie pisowni, wsparcie dla wtyczek i inne. Warto także dodać, że po skonfigurowaniu powiadomień o nowych aktualnościach w naszym vortalu WTW.im można je prezentować bezpośrednio na pulpicie, tak jak na przykład powiadomienia o zmianie statusu kontaktów.

WTW w porównaniu do innych komunikatorów domyślnie nie posiada wbudowanych dźwięków, emotikon i oficjalnie nie obsługuje tzw. stylów, jednak standardowy motyw graficzny powinien zadowolić niemal każdego użytkownika - jest przejrzysty i nie razi w oczy zbędnymi wodotryskami. Wadą aplikacji jest niestety brak wyszukiwarki kontaktów w katalogu publicznym.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

obsługa wielu protokołów, wtyczki, stabilność, prostota, wygoda,
masa opcji, można się w nich początkowo pogubić
ocena użytkownika
23.12.2014 09:41 • Recenzja do wersji 1.2.0.4424

Od zawsze byłem niezadowolony z kolorowej aplikacji gg, więc szukałem alternatyw. Początkowo był to komunikator tlen.pl ale po niestabilnych aktualizacjach wersji 6 oraz po żenującej wręcz siódemce postanowiłem poszukać czegoś prostego, skutecznego. Udało się i od kilku lat jestem z .wtw. Jak z innymi aplikacjami, zaraziłem kilku znajomych.
Raz może trafiła się niestabilna beta, ale wszystko działa stabilnie jak skała.
Masa opcji konfiguracyjnych na początku może przysporzyć oczopląsu, ale po kilku wejściach w ustawienia wszystko można znaleźć, naprawdę masa opcji konfigurowalnych. Genialna robota @Kaworu

Prosta forma, wsparcie dla wielu protokołów, możliwość połączenia z czatem facebooka bez dodatkowych wtyczek
Początkowo trudna konfiguracja, początkowo brak dzwięków, które trzeba wgrać samemu
ocena użytkownika
07.08.2014 14:24 • Recenzja do wersji 0.9.26.4200

WTW to komunikator stworzony w oparciu o minimalizm, skierowany do ludzi potrzebujących tylko prostych funkcji i małego zużycia zasobów, gotowych na poświęcenie kilku minut, by go spersonalizować pod siebie przy pierwszym uruchomieniu. Można powiedzieć, że swoje role spełnia wzorowo, bo w przeciwieństwie do konkurencji nie zawiesza się, pracuje na dramatycznie niskim wykorzystaniu zasobów, a co najważniejsze może prawie wszystko, o ile zainstalujemy samodzielnie odpowiednie pluginy.

Jego zalety na tym się nie kończą, bo jedną z najważniejszych jest obsługa wielu protokołów komunikacyjnych, poza podstawowym protokołem gg. Można go łatwo, przez kilka kliknięć połączyć z facebookiem, który od teraz jest wyświetlany jak dodatkowa lista podobna do tej znanej z gg, bez dodatkowych mylących symboli i znaczków. Obecnie nie ma wsparcia dla skype, ale ten problem ma każdy alternatywny komunikator, dzięki decyzjom Microsoftu odnośnie skype kit.

Aktualizacje są totalnie bezbolesne, szybkie, bo przeważnie trwają dosłownie kilka sekund i coś, co podoba mi się najbardziej, do każdej jest dołączony ludzki komunikat mówiący co ze sobą niesie. Obecnie brakuje tylko programu do wysyłania świeżo zrobionych screenów bezpośrednio do aktywnego komunikatu, ale pewnie w przyszłości się jakiś pojawi.

Nie ma problemów z autostartem, korzystam z tego programu od wersji 0.8.xx.xxxx i nigdy nie miałem z tym problemów, zawsze odpalał się przy starcie, chyba, że ktoś go usunie przez program do czyszczenia autostartu, wtedy może być problem.

Co do dokładnego zużycia zasobów, na laptopie z procesorem jednordzeniowym 2GHz zabiera 0% procesora niezależnie od tego co robimy i ile rozmów prowadzimy. Przy łączeniu się z internetem może brać [na początku] do 5% procesora, ale trwa to kilka sec. RAM zużywa lepiej, niż wzorowo, bo w obecnej chwili przy odpalonych 4 kontaktach i aktywnej rozmowie, to nieco ponad 23MB, czyli dosłownie odrobinka. Takich parametrów nie znajdziemy w żadnym konkurencyjnym programie.

Jednym z minusów dla użytkowników mniej cierpliwych będzie trudna początkowa konfiguracja, bo wymaga kilkunastu, lub kilkudziesięciu minut, by stworzyć z komunikatora nasz ideał pod względem opcji i protokołów. Po instalacji nominalnie nie dostajemy opcji dźwięków wiadomości [w mojej wersji], więc trzeba to zrobić ręcznie według instrukcji autora i w oparciu o paczki dźwięków zrobione przez fanów. Podobnie jest z emotikonami, o ile dla mnie jest to zbędna opcja, to ludzie chcący mieć żółte główki w rozmowie muszą wgrać je ręcznie, podobnie jak wyżej w oparciu o tutorial autora.

Podsumowując jest to dziwny, ale w mojej opinii fantastyczny komunikator, który jest jak GG7.7, czyli prosty i przejrzysty. Dziwny, bo autor robi go pod siebie i zawsze to zaznacza, tworzy swój ideał, a udostępnia go tylko dlatego, że może się komuś to spodobać, dlatego nie ma bajerów, które mogły by pasować większości, za to jest to, co przydaje się jemu, resztę można zrobić samemu pisząc pluginy. Nawiasem nie stwierdziłem niedoróbek w obecnej wersji.