r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

WWDC 2011: Mac OS X Lion zaprezentowany

Strona główna Aktualności

Trwa właśnie prezentacja Steve'a Jobsa, która rozpoczęła tegoroczną konferencję Apple Worldwide Developers Conference. Prezentujemy na gorąco premierę nowych produktów firmy. Na początek nowy system Mac OS X Lion.

Podczas wystąpienia Steve Jobs zaprezentował kolejną wersję systemu Mac OS X. System otrzymał nazwę kodową „Lion” i, zgodnie z zapowiedzią z konferencji Back to the Mac, zbliża Maki do iOS. Apple wprowadził w nim 250 nowości. Poza zmianami w interfejsie użytkownika, jak szare ikonki Findera, prostokątne przyciski, przezroczyste paski przewijania czy nowa czcionka, do iOS upodabnia Liona również nowa aplikacja — Launchpad — wierna kopia ekranu domowego iPada. Również gesty wielodotykowe, których używać można do obsługi systemu (na urządzeniach posiadających touchpady), zostały ujednolicone z tymi znanymi z iOS. Programy mają możliwość pracy w natywnym trybie pełnoekranowym. Exposé, Spaces i Dashboard zostały połączone w Mission Control — aplikację pozwalającą jednocześnie na zarządzanie oknami, biurkami i z możliwością przejścia do Dashboarda.

Zarządzanie oknami zasługuje na szczególną uwagę, gdyż okna należące do jednej aplikacji są teraz prezentowane w formie grupy oznaczonej ikoną programu. Programy pracujące na dokumentach, na przykład edytory tekstu, mogą skorzystać z systemowego mechanizmu zapisywania wersji — Auto-Save i Versions. Nie jest to jednak zwykłe tworzenie dodatkowych kopii pliku, ale mechanizm zapisujący zmiany i dołączający je do dokumentu. Auto-Save współpracuje z systemowym mechanizmem automatycznego zapisywania plików. Z kolei za pomocą AirDrop będzie można w prosty sposób przesyłać materiały innym użytkownikom - podobnie jak w sieci P2P.

r   e   k   l   a   m   a

Poza tym przebudowano poszczególne programy jak Mail, iCal czy Safari. Przeglądarka poza trybem wygodnego czytania, została wyposażona w listę stron i dokumentów do przeczytania później. Szczególne miejsce na prezentacji miał program Mail, którego nowy interfejs nareszcie pozwala na przeglądanie poczty w formie wątków. Najnowsza wersja systemu Mac OS X nie trafi na półki sklepowe. Będzie dostępna wyłącznie z poziomu Mac App Store. Apple postawił na najniższą cenę - Mac OS X 10.7 będzie kosztować 29 dolarów, a pojawi się w sprzedaży w lipcu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.