WWDC: iOS 9 to inteligentniejsza Siri i efektywny multitasking na iPadach

Strona główna Aktualności

O autorze

W porównaniu do ulepszeń zaprezentowanych w OS X El Capitan, pokaz iOS-a 9 podczas dzisiejszej Apple Worldwide Developer Conference w San Francisco nie był aż tak spektakularny. Temat przewodni? Inteligencja. Nowy mobilny system z Cupertino ma być znacznie „inteligentniejszy”, i to w dobrze zdefiniowanych metrykach.

Fundamentem tej „inteligencji” iOS-a 9 jest oczywiście cyfrowa asystentka Siri, która w ciągu ostatniego roku, ucząc się ludzi, stała się o 40% dokładniejsza w swoich odpowiedziach. Teraz staje się ona czymś więcej, niż tylko wyszukiwarką. Ma rozumieć kontekst aplikacji, do których się odnosi, i proaktywnie wychodzić naprzeciw potrzebom użytkowników. Przykładowo, jeśli użytkownik będzie biegł, Siri zadba o to, by mógł odtwarzać muzykę bezpośrednio z ekranu blokady, a jeśli jedzie autem, to otrzyma propozycję słuchania audiobooków czy muzyki.

W ramach tej interaktywności Siri będzie mogła też sama czytać zaproszenia na wydarzenia, i publikować je automatycznie w kalendarzu użytkownika, czy wyszukiwać interesujące dla użytkownika klipy wideo czy wyniki meczy sportowych.. Zapewni też pokrzywdzonym imperialnymi jednostkami Amerykanom łatwość konwersji na jednostki metryczne, semantyczne wyszukiwanie – Siri, pokaż mi zdjęcia z czerwca, a wszystko to oczywiście z dbałością o prywatność użytkownika, pod jego pełną kontrolą, beż żadnej chmury. Apple to nie Google, Apple nie chce naszych informacji.

iOS 9 powinien spodobać się też każdemu, kto polubił na tabletach z Windows możliwość pracy z dwoma aplikacjami jednocześnie. Wreszcie to samo będzie można zrobić na iPadach, dzieląc ekran na dwie części. Wygodniejszy, bardziej przejrzysty mechanizm przełączania między aplikacjami pozwoli jednym gestem wywołać też podglądy innych uruchomionych aplikacji. Uruchomione w takim trybie oprogramowanie będzie oczywiście „świadome” sytuacji – np. linki wybrane w programie do notatek otworzą się w umieszczonej obok przeglądarce Safari. Z kolei od Samsunga Apple wzięło pomysł na mechanizm Picture-in-Picture, dzięki któremu możemy oglądać nakładki wideo bezpośrednio na innych aplikacjach, przesuwając je w dogodne miejsce.

Niestety dostępność do tych funkcji będzie zależała od modelu urządzenia, z którego korzystamy. Stare iPady 2, na których można będzie iOS-a 9 zainstalować, nie pozwolą na takie podziały ekranu, zabrakło im mocy obliczeniowej. Niektóre z tych rozbudowanych funkcji interfejsu będą dostępne za to też na iPhone'ach. Warto też wspomnieć o mechanizmach energooszczędności. Tryb Low Power Mode pozwoli na wydłużenie pracy iPhone'a nawet o trzy godziny, a nawet w normalnym trybie akumulatory urządzeń z iOS-em mają starczyć przynajmniej na godzinę dłużej.

Tyle, jeśli chodzi o najciekawsze zmiany w samym systemie. Podczas WWDC wspomniano też o kilku usługach rozwijanych przez Apple i nowych aplikacjach dla iOS-a. Wygląda na to, że usługa płatności Apple Pay przekroczy wielką wodę. Cupertino wprowadza ją w Wielkiej Brytanii, podobno wspierać ją ma osiem dużych banków brytyjskich oraz 250 tys. handlarzy. Spore zmiany dotkną usługi Apple Maps, która będzie potrafiła teraz podawać informacje o transporcie publicznym (i to nie tylko w USA). Nowa aplikacja do tworzenia notatek pozwoli na wprowadzanie obrazków i list, formatowanego tekstu, a także odręcznych rysunków.

Apple chce też w jednym strumieniu ująć wszelkie newsy i artykuły z Sieci. Debiutująca aplikacja News oraz nowy format treści Apple News, który pozwoli na ładne animacje, elegancją typografię i rozmaite formy interaktywnych treści, zdobył już zainteresowanie wydawców Wired i New York Timesa. Trudno przypuszczać, by zdobył większość rynku i pokonał np. Flipboarda – wydawcy będą musieli przygotowywać swoje treści w specjalnej formacie, raczej niekompatybilnym z pozostałymi czytnikami. Jednak oferta dla wydawców jest bardzo ciekawa – jego silne punktu to zintegrowany DRM czy maszynowe uczenie się, dzięki któremu lepiej będzie można dopasować treści do użytkowników. Do setek już zainteresowanych tytułów prasowych dołączyć będzie mógł każdy, nawet blogi… o ile będzie znajdował się w krajach anglofonii, przynajmniej na początku.

© dobreprogramy
s