reklama

WZor wychodzi z cienia: aresztowanie pracownika Microsoftu bez znaczenia, nowe wycieki już jesienią?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Aresztowanie przez FBI pracownika Microsoftu Aleksieja Kibkało, oskarżonego o kradzież tajemnic handlowych firmy i ich upublicznienie przy współpracy z francuskim blogerem, miało zakończyć erę wycieków z Redmond, udostępnianych przede wszystkim przez rosyjskojęzyczne blogi i fora. Dla samego Kibkało sprawa skończyła się jednak niemal bezboleśnie – został skazany na trzy miesiące więzienia i 100 dolarów grzywny. Dla rosyjskich blogerów, odpowiedzialnych za wycieki Windows i innych interesujących rzeczy z Microsoftu, skończyło się jeszcze lepiej – po okresie ciszy wracają do akcji.

Na łamach forum ru-board.com odezwał się w tej sprawie rzecznik słynnej grupy WZor. Wyjaśnił on, że jego grupa nic wspólnego z Aleksem K. nie miała (wbrew temu, co opowiadają różne anglojęzyczne źródła). Osoba ta jest WZorowi znana tylko ze swojego bloga poświęconego wirtualizacji. Nikt z członków grupy Aleksa K. nigdy nie spotkał, rzecznik jednak wyraża się o byłym pracowniku Microsoftu z uznaniem i wyraża nadzieję, że niebawem wróci on do swojej rodziny i przyjaciół, a następnie napisze książkę o swoich przygodach w Redmond.

To ze względów bezpieczeństwa, po aresztowaniu Kibkało, WZor zdecydował się zamknąć bloga i konto na Twitterze, oraz zamrozić kontakty z prawdziwymi źródłami grupy w Microsofcie. Teraz, gdy grupa czuje się już bezpieczna, przygotowuje się do wznowienia działalności. Blog i konto na Twitterze zostaną reaktywowane, a od jesieni grupa wróci do swojej podstawowej działalności.

Rzecznik grupy wyjaśnił zarazem, że próby identyfikowania jej członków po rejestrach domenowych nic nie dadzą. Ich domena Wzor.net jest obecnie zarejestrowana w Finlandii, pozostając pod opieką zaufanego administratora, który jednak nie jest członkiem WZoru. O samej tożsamości członków grupy nie ma więc co debatować, rzecznik powiedział jedynie tyle: to zbiorowy wizerunek, za którym w ciągu tych wszystkich lat stały różne osoby.

Jesienna reaktywacja grupy, choć zapewne radości w Redmond nie wywoła, powinna spotkać się z dużym zainteresowaniem użytkowników oprogramowania Microsoftu. To właśnie na jesień Microsoftu przygotowuje Windows 8.1 Update 2, więc jeśli WZor zdąży, to udostępni ją jeszcze przed producentem. Na kwiecień przyszłego roku spodziewany jest za to już Windows 9, a do tego czasu rosyjskojęzyczne źródło powinno już działać w dotychczasowym trybie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić