Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kilka o WC słów

Zdjęcie z galerii użytkownika Malik.Zdecydowałem się na napisanie tego, ponieważ LC (WC, jak zwał tak zwał) jest rzeczą niezwykle interesującą - to chłodzenie, czy może hobby?

Dawno, dawno temu...

Mamy rok 2012, a na rynku chłodzeń powietrznych - bądźmy szczerzy - od paru ładnych lat panuje zastój w tej dziedzinie. Chociaż "paru" to raczej zbyt mało powiedziane.
Jak pojawia się nowe chłodzenie, to jest ono albo większą wersją starszych chłodzeń, albo pokolorowaną wersją starszych chłodzeń, czasami zdarzają się "fetysze" w stylu Prolimatech Genessis, lub "Miedzianego Jeża". Ale to ciągle to samo.

Jednak, około dekady temu, pasjonaci zmęczeni małą wydajnością i poziomem hałasu chłodzenia powietrznego, wpadli na świetny pomysł, zaczerpnięty po części z samochodów, po części z innych urządzeń.

Wzięli samochodową nagrzewnicę, ogrodowe węże, do kawałka miedzi z nawierconymi dziurami, przykleili kawałek plexi z dwoma otworami, wzięli plastikowe pudełko na żywność, zamknęli je, zrobili dwa otwory, do tego dodali pompkę akwariową i po paru godzinach pracy, spawania i zgrzewania w całość, założyli swój twór na procesor.
Błoga cisza i duża wydajność, zwróciły na to rozwiązanie uwagę świata IT, użytkownicy zaczęli kombinować z umieszczeniem chłodnicy i rezerwuaru, a pierwsze firmy zaczęły wydawać gotowe zestawy chłodzenia wodnego, czy bloków wodnych. Po jakimś czasie, LC zaczęło być postrzegane, jako forma na upiększenie swojego komputera - pierwsze kolorowe płyny co prawda zasyfiały cały układ, ale i tak było fajnie ;)

Dzisiaj, ta gałąź komputerowego przemysłu, rozwinęła się i przynosi duże zyski, producentom, jak i specjalistycznym sklepom. Nawet zaczęły powstawać "gotowce" przeznaczone dla mas, oczywiście, jak to z komputerowymi gotowcami bywa, nie zachwycały, ani nie zachwycają te dzisiejsze.

O co tu chodzi

LC (Liquid Cooling, poprawna nazwa, ponieważ nie chłodzi się wodą, co najwyżej wodą destylowaną z dodatkiem borygo/płynami), to najprościej mówiąc, chłodzenie cieczą, bardziej znane jako chłodzenie wodne. Składa się z paru elementów.
Najważniejszym z nich, jest pompka, wprawiająca w ruch całą ciecz, co powoduje odbieranie ciepła z bloków wodnych - montowanych na grzejących się elementach, typu procesory, karty graficzne, mosfety MoBo, mostki, pamięci RAM, czy nawet dyski twarde, lub bardzo rzadko zasilaczach - i transportowanie go do radiatorów (chłodnic), które to ciepło mają za zadanie odprowadzić do powietrza, często z pomocą wentylatorów.

Wodę przez coś trzeba wlewać, musi też gdzieś być, więc kolejnym elementem LC, jest rezerwuar, w którym gromadzi się ciecz.

Rezerwuar firmy Lund-Tech, ceniony za jakość wykonania, wygląd... i w zasadzie, nizniszczalność Znajduje się też oczywiście, w łączących wszystkie elementy wężach (ale tylko po zalaniu układu). Same węże nie umożliwiają połączenia z blokami wodnymi, czy chłodnicami, więc stosowane są złączki - od ich jakości może zależeć, czy np. nie będzie wycieku z powodu słabej jakości o-ring'a (uszczelki), lub pęknięcia na złączce. Możliwe, jest też zastosowanie trójnika, ale obecnie sens jego użycia jest niewielki, bo utrudnia odpowietrzanianie, zalewanie i opróżnianie chłodzenia.

No i oczywiście, czynnik chłodzący, np. gotowy płyn. Płyny najczęściej są kolorowe, mają za zadanie nie przewodzić prądu (w razie wycieku z układu), oraz nie dopuszczać do rozwoju mikro-organizmów oraz korozji w układzie.

Często do tego dochodzą rzeczy typu czujnik temperatury wody, czujnik przepływu, które jednak wymagane nie są do prawidłowego funkcjonowania układu. Poniższy rysunek przedstawia schemat układu z średniej półki:
Jak widać, rez (pieszczotliwa nazwa rezerwuaru ^^) musi być tuż przed pompką (tzn. rez -> pompka jeśli chodzi o kierunek przepływu), ponieważ inaczej ta się spali.
A to, w jakiej kolejności będą bloki i chłodnice, znaczenia nie ma.

Floooow!

Czyli przepływ. Woda jakoś musi dopłynąć z bloków do chłodnicy. Co ma na flow wpływ?
W zasadzie wszystko. Węże (im lepsza powierzchnia w środku, tym większy jest przepływ). Moc pompy. Chłodnica (ułożenie finów, ich kształt). Bloki i ich restrykcyjność (ograniczanie przepływu), na który wpływ ma kształt części transportującej ciepło. Wielkość reza. Na co wpływ na flow? Na wydajność.
Jeśli woda będzie płynąć z prędkością kulawego osła, układ wydajny nie będzie.
Ogólnie im większy przepływ, tym lepsza wydajność. Ale też bez przesady, 170l/h spokojnie starczy.

Wydajność

LC ma być wydajne. Ma też być ciche i w większości przypadków dobrze wyglądać.
Co ma wpływ na wydajność?
Zdjęcie z galerii użytkownika PociejBloki wodne - wydajność nie zawsze idzie w parze z dużym przepływem. Ważna jest konstrukcja, odpowiednie skierowanie wody. Tak samo, jak w przypadku chłodzeń powietrznych, bloki na procesor dedykowane są różnym socketom. Natomiast bloki na karty graficzne to inna działka. Dzielą się na dwa typy:
 • fullcover'y
 • bloki na sam sam procesor karty
Zdjęcie z galerii użytkownika PociejFullcover'y, jak nazwa wskazuje, odpowiedzialne są za chłodzenie całej karty, czyli sekcji zasilania, pamięci i całej reszty. Są kompatybilne najczęściej tylko z jednym modelem karty graficznej, ew. z dwoma tej samej rodziny (np. Radeon HD7950 i HD7970).
Natomiast bloki na sam procesor, wyglądają podobnie do tych z cpu. Obecnie są niezbyt popularne, ponieważ sekcje zasilania i pamięci na nowoczesnych kartach grzeją się zbyt bardzo, żeby można ich nie chłodzić.

Nie wolno zapominać o chłodzeniu elementów płyty głównej takich jak mosfety, czy mostki, aczkolwiek najczęściej to zwyczajnie wygląd układu decyduje o wodowaniu tych elementów.

Zdjęcie z galerii użytkownika Malik.W przypadku chłodnic, podział jest raczej sztuczny i elastyczny. Nie ma określonej granicy, które chłodnice są grube, a które nie. Te drugie często określa się mianem slim. Czym się różnią? Teoretycznie grubsze są bardziej wydajniejsze, ale w praktyce, tylko przy mocnym nawiewie, a mocny nawiew, nawet z wysokobudżetowych wentylatorów, to większy hałas.
Chłodnica Black Ice 560 firmy HW Labs - przykład chłodnicy slimWięc SLIM'ki są dla wielu najatrakcyjniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że wymagają mniej miejsca i co tu dużo mówić, są ładniejsze.
Chłodnice, są też różnych rozmiarów. W jaki sposób to jest zapisywane? Jeśli chłodnica jest na jeden wentylator 120mm, to chłodnica 120mm. Jeśli chłodnica jest na wentylator 140mm, to chłodnica 140mm.
Jeśli natomiast jest na dwa wentylatory 140mm, to chłodnica 280mm. Idąc dalej, chłodnica na 3x140, to 420, na 4x120 to 480, a na cztery wentylatory o rozmiarach 140mm jest oznaczana jako 560.
Są też przecież wentylatory 180mm, więc są chłodnice np. 540mm (3x180). Problemowe jest nazewnictwo "kwadratowych" chłodnic. Czasem też, niektózy producenci nazywają wbrew powyższemu nazewnictwu swoje produkty. Najczęściej to oznaczenie takie jak "320". 3 oznacza ilość wentylatorów, które można zamontować na chłodnicy, a "20" to końcówka rozmiaru wentylatora. Więc analogicznie chłodnica 3x140, to będzie 340, a 4x140 440.
Różnica, to jeden wentylator

Z racji swojej budowy, chłodnica 1080 potrafi zmieścić 9 wentylatorów 120mm. Ale, zmieści już tylko 4 wentylatory 180mm, czyli tylko jeden więcej niż (teoretycznie) dwa razy mniejsza podłużna chłodnica 540mm.
Złączki - temat rzeka.

Najpopularniejsze są obecnie skręcane - są wygodne i świetnie wyglądają (aczkolwiek to też od producenta zależy). Do dobrych złączek, powinny być dołączane dobre o-ringi, żeby w razie za słabego dokręcenia złączki nie było wycieku. Wpływają także na flow.

Z początku, zrozumienie ich oznaczeń, może wydawać się trudne, ale to bardzo proste:
1. G1/4, G1/2, G1/8 - rozmiar gwintu, czyli trzeba sprawdzić, jakie gwinty ma blok, w europie to najczęściej 1/4.
2. Rozmiar węża - zależy to też od jego jakości, ale złączka 10/16, będzie pasować na np. Tygon\a R3603 9.5mm/15.9mm, nie będzie żadnego wycieku, generalnie dopuszczana jest różnica na poziomie 0.5 mm.

Mythbusters

1. Ryzyko wycieku w przypadku użycia dobrych części jest znikome.
2. Cena - bardzo rozbudowane układy składane z najwyższej jakości gratów (części) potrafią kosztować 1500, czy nawet 2000USD.

Ale tak naprawdę, LC na procesor z używanych (ale dobrej jakości) części da się złożyć za ~500zł. I to z pompką, która by dużo bardziej rozbudowane układy pociągnęła, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by dołożyć później bloki na mosfety Mobo, czy kartę graficzną, lub inne rzeczy, takie jak RAM, czy NB/SB.
3. Potrzeba bardzo drogich obudów - większości przypadków wystarczy odrobina wyobraźni i multiszlifierka ;) Taka mała dygresja jeszcze - polecam dremela, świetne narzędzie, między nim, a jego tanimi podróbkami, różnica jest ogromna. W mocy, w jakości, w wygodzie. Świetnym przykładem jest Corsair Carbide 300R - obudowa raczej niepozorna. Ale bardzo dobra do LC, jak na swoją cenę, droższe modele (400R i 500R) się do niej potencjałem nie umywają. Trochę cięcia na górze i już wchodzi 3x120mm. Do tego jakiś rad grill i jest załatwiona sprawa z chłodnicami. Na CPU blok Swiftech Apogee z zintegrowaną pompą Swiftech MCP35X (najwydajniejsza z tych normalnych pomp - wydajniejsze są potwory IWAKI, ale one są głośne, brzydkie i wielkie, blok też dobry), rezerwuar między zatoki, grafika pokroju GTX680 z blokiem wodnym, i7 2600k, Maximus IV Extreme Z (z założonymi blokami), OCZ Vertex4 128GB, a na chłodnicę 3x Noiseblocker PL2.

Bardzo cichy i wydajny zestaw, to wszystko w dosyć taniej obudowie mieści się i osiąga bardzo dobre temperatury. Oczywiście, można kupować obudowy pokroju Xigmatek Elysium, czy Corsair Obsidian 800D, mieszczące bez żadnych przeróbek nawet chłodnice 3x140mm. Ale jeśli ktoś ma już zbędną kasę, to lepiej ją przeznaczyć na obudowy firmy Lian-Li.

Gdzie kupować?

W dobrych sklepach z zabawkami ;) Podzielę je na trzy kategorie - Polska, Europa, Świat.
Polska
 • Angela.pl
 • Cooling.pl
Europa:
 • Aquatuning.pl (to po prostu przetłumaczenie wyjątkowo kiepskim translatorem strony aquatuning.de, nie mają sklepu w Polsce)
 • Aquatuning.de
Świat:
 • Performance-PCs.com.
Raj z częściami do LC (i nie tylko) - jeśli coś istnieje, to jest 99% szans, że znajdziesz to właśnie w tym sklepie. Ogromny wybór, niskie ceny, wysyłka na cały świat. Można też kupować w sklepach na stronach producentów części, m.in EKWB i Bitspower mają swoje sklepy internetowe.

Producenci

Producentów jest dużo, więc wymienię pokrótce największych i najbardziej znaczących:
- Bitspower, znany z genialnej wręcz jakości wykonania i dopracowania swoich produktów, oferuje najwyższej jakości złączki, bloki wodne, rezerwuary, radgrille i wiele innych rzeczy
- Koolance, wysoka jakość, znane głównie z swoich szybko-złączek, bloków wodnych, rezerwuarów z miejscem na pompy i pomp właśnie
Ich flagowy rezerwuar, zajmuje dwie zatoki 5,25, może pomieścić dwie pompy Koolance 450- Swiftech, produkuje m.in bloki dla EVGI do kart graficznych z serii "HydroCooper" (tylko topowe jednordzeniówki nVidii), ma też bloki "Komodo" dla Radeonów HD79xx, znany głównie ze swoich pomp, oraz niezbyt udanych złączek
Najwydajniejsza pompa Swiftecha
 • EK Water Blocks (EKWB) produkuje dosyć tanie bloki wodne (na rynek europejski, jakością ustępują produktom Bitspowera, czy Koolance), złączki (nawet niezłe - te srebrne), pompy, rezerwuary, akcesoria i płyny (strasznie syfiące)
 • Feser, znany z strasznie syfiących płynów (stąd ironiczne nazywanie tego producenta "Syfer"), produkuje także tanie skręcane złączki
To by było na tyle, jeśli chodzi o tych bardziej znanych producentów.

Jakie kupić części

Dużo zależy od budżetu.
Np. jeśli ktoś chce wydać powyżej 3000zł na układ, to kupowanie go w Polsce mija się z celem. Zresztą osoba, która już tyle wydaje, zapewne w tematyce LC jest obeznana.
A jeśli ktoś chce wydać na LC ~500zł, to polecanie konkretnych rzeczy mija się z celem, bo i tak w takim budżecie kupuje się części używane, a więc takie, jakie można kupić. Poniżej podam jednak parę przykładów LC, w różnych przedziałach cenowych:

1000zł

 • Pompa - Swiftech MCP350 + top Phobya DDC Light Laing DDC Plexi top .
 • Chłodnica - Swiftech MCR320-QPK
 • Złączki - Feser SK 10/16 Black (8)
 • Rezerwuar - Phobya Balancer 150
 • Węże Tygon R3603 9.5mm 15.9mm (2)
 • Blok na CPU - EK Supreme LTX EN Nickel 775/115x/1366/2011
W nawiasach została podana liczba produktów.
Razem:
1019,50zł.
Mocna pompa, która sprosta rozbudowie układu, wydajna chłodnica, która zapewni dobre temperatury nawet przy większej ilości bloków wodnych, przyzwoitej jakości złączki skręcane, wydajny blok na CPU pasujący na wiele socketów Intela (do AMD trzeba dokupić zapinkę), dobry Rez, dwa metry wytrzymałego, elastycznego i przeźroczystego węża. Drogo? Bardzo podobny układ, da się z używanych części da się złożyć za... niewiele ponad połowę tej kwoty.

Średnio taka pompka z topem to ~150zł, taka chłodnica też w tych granicach oscyluje, blok jeszcze tańszy, złączki za około połowę ceny. Odradzam jednak kupno używanych węży, ponieważ są już docięte tak, żeby do jednego, konkretnego układu w określonej obudowie pasowały. Można kupić jednak tańsze, trochę gorsze węże Masterkleera, ważne by były o podobnej średnicy i długości.

Jeśli jest trochę większy budżet/okazja na używki, to warto wymienić Swiftecha MCP350, na model 35X (topowy model Swiftecha, nie trzeba dokupywać topu, wydajniejszy od 350, 355, a nawet 655), blok na GPU (od np. EK, lub Koolance, jeśli chodzi o Polskę) - ze względu na kompatybilność nie będę tu żadnych propozycji przedstawiał, spokojnie - wybór w naszym kraju jest bardzo mały ;)
Do tego oczywiści więcej złączek (jeden dodatkowy element, np. blok, rez, chłodnica, to dwie dodatkowe złączki), ew. złączki od Bitspowera - dużo lepsze od Syferów, ale prawie dwa razy droższe.

Można też się pobawić w rzeczy typu dodatkowy rez (sprawniejsze zalewanie układu, wygląd), czy chłodnica (jednak 3x120 powinna do większości układów wystarczyć, chyba że mowa o totalnych grzałkach, lub SLI/CF). I nie wolno zapomnieć o jednym - płynie :] Można się bawić w rzeczy typu Destylka + Borygo... ale to tak naprawdę prehistoria, dzisiaj wygodniej, trochę tylko drożej, jest kupić gotowy płyn, np. Aquacomputer Double Protect Ultra - nie syfi, dobrze przewodzi ciepło, ma fajne kolory - dobry jest też Mahyhems Pastel, ale dosyć drogi - uważać na Mayhems Aurora (siedemdziesiąt złotych za litr płynu, którego przeznaczeniem są... testy i zdjęcia układu, producent nie zaleca trzymać płynu dłużej niż dwa dni), Syfera Fesera, Thermochilla.

Podsumowanie

LC, to hobby, dosyć fajne, bo przydatne.
Otrzymuje się ciszę, wygląd i wydajność chłodzenia, a znaczki komputera nie wyciszą ;)
Jak chyba każde hobby, jest kosztowne, to normalne.
Nie piszcie " Lol jak można wydać 3000zł na chłodzenie do kompa rotfl", bo znam osoby, które więcej na samą obudowę i jej modyfikację przeznaczyły, o LC które do niej weszło nie mówiąc.
Jeśli natomiast ktoś jest tym tematem zainteresowany, podrzucę dwa linki, do Polskich stron z w worklogami i LC.
 • http://forum.purepc.pl/forum/92-galeria-wc/ fajne forum, ale trochę dział o LC podupada.
 • forum.pclab.pl/forum/136-Worklogi/ - dużo więcej tematów (m.in ze względu na to, że dla chłodzenia powietrznego tam też jest miejsce), tyle że niektórzy moderatorzy, których nicki zaczynają się na "Ve", a kończą na "ga" mają żałosny poziom poniżej niezbyt ogarniętej małpy chodzącej do podstawówki (odpowiada tekstami typu "Sp*******j" na normalne wskazanie błędu w artykule). Na szczęście w te okolice się nie zapuszczają (wskazówka - unikać wszystkiego, poza "Sprzedam" gdzie można natrafić na używane części do LC i "Worklogi").
 • Pozdrawiam.

  Zdjęcie z galerii użytkownika Malik.

  EDIT:
  Pododawałem zdjęcie.
  Wszelkie sugestie dot. poprawek, większej ilości zdjęć, lepszego objaśnienia, poprawy błędów ortograficznych/stylistycznych/interpunkcyjnych, czy technicznych (np. nieprawidłowo wyświetlające się zdjęcie) proszę przesyłać na PW.
   

  sprzęt porady inne

  Komentarze

  0 nowych
  Jaro070   17 #1 16.08.2012 15:59

  Obrazki nie działają.

  W_tym_temaciE   5 #2 16.08.2012 17:14

  Już zauważyłem, po prostu pisanie tego zajęło mi bardzo dużo czasu, kiedy kliknąłem "Dodaj", wyszło na to, że nie dodałem tego dzisiaj, więc skopiowałem treść, ale zapomniałem o obrazkach.
  Już naprawiam.

  Igloczek   8 #3 16.08.2012 18:28

  Moim skromnym zdaniem mało kto się WC zainteresuje na DP, bo tu bo tutaj trochę inni ludzie siedzą - bez urazy, ale często nie mający większego pojęcia o sprzęcie, a tym bardziej jego modyfikacjach :)

  Ale temat bardzo ciekawy i straszliwie rozbudowany - ogranicza tylko czas (zakładając że ma się nieograniczoną sumę pieniędzy do wydania oczywiście :) )

  Szadzio   7 #4 16.08.2012 18:40

  Bardzo fajny artykuł. Miło dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym chłodzeniu cieczą. Temat bardzo popularny, aczkolwiek rzadko dokładnie omawiany podczas gdy interesujemy się tematyką hardware. Podziękował autorowi wpisu za konkretna dawkę wiedzy, za gotowe zestawy i poszczególne modele i firmy. Jedno pytanie z czystej ciekawości - ile trzeba wydać na kompleksowe chłodzenie komputera, czyli CPU, karta graficzna i poszczególne elementy płyt głównej (pakiet ekonomiczny, nowe acz tanie części), bo podałeś zestaw za 1000zł jedynie z blokiem na procesor. Uściślając - ile wyniosły by dodatkowe bloki?

  up@ Zainteresować zainteresuje, bo temat ciekawy, a realizacja efektowna (mało kto nie chciałby tak futurystycznego komputera). Można to potraktować w ramach ciekawostki.

  Autor edytował komentarz.
  W_tym_temaciE   5 #5 16.08.2012 20:16

  Cóż - w zależności od karty graficznej, bo żeby zrobić blok na GTX'a 690, trzeba użyć 3 razy tyle materiałów, co na blok do 670.
  Zależy to też od producenta, generalnie, blok od EK na 680 (referenta) kosztuje poniżej 500zł.
  Na tańsze karty, blok też są tańsze.
  Można sobie sprawdzić na coolingconfigurator, czy ek nie ma przypadkiem bloków na daną kartę graficzną/płytę główną.
  Co do płyt - w przypadku tanich płyt, to raczej bezsensowne. Np. AsRock P67 Pro3 - niby bloki są, ok. 200zł kosztują, ale po co? Wygląd nie będzie jednak taki dobry, przez brązowe PCB MoBo.
  Jeśli chodzi o mainstream'owe platformy, to najłatwiej zdobyć bloki na topowe konstrukcje Asusa (np. na Maximus'a IV, a Maximus Formula Z77 ma zintegrowany zwykłym radiatorem. w przypadku AM3, też na konstrukcje Asusa, dopiero w platformach dla entuzjastów, tj. lga1366 i 2011 się coś zmienia w tej kwestii).
  Z blokami na mostki jest łatwiej, bo są w miarę uniwersalne.
  Ale, jeszcze raz przypomnę - bloki na cpu, pompy, chłodnice lepiej kupować używane, można dużo zaoszczędzić.
  PS. Ja tego tematu dokładnie nie omówiłem... są jeszcze przecież takie rzeczy jak turbo loop, dual loop, szybko-złączki, tysiące ciekawych bloków na cepa...
  PS2. W pobliżu osób zajmujących się LC, nie używaj określenia "futurystyczny", bo źle skończysz... ^^ Kojarzy się to raczej z budami AeroCool'a.
  Aczkolwiek, fakt, pierwsze zdjęcie nieco futurystycznie wygląda, bo można się domyśleć, że autorowi -będzie go wszystkim brakowało... skończył zabawę z LC, pionier, to był na prawdę światowy poziom układów i modyfikacji obudów, o Malika chodzi :( - o to chodziło, bo płyta miała i niebieskie i białe elementy, a tak, nie widać ich koloru.
  Ale są też np. projekty z po prostu czarnymi wężami, czarnym wnętrzem obudowy, blokami z topami z acetalu (czarnymi), do tego całościowo czarnymi płytami i resztą podzespołów - no, tylko kondensatory nie są czarne ;) Np. worklog (Obsidian, bo parę ich róznych ma) Elder'a.
  @Igloczek
  "Moim skromnym zdaniem mało kto się WC zainteresuje na DP, bo tu bo tutaj trochę inni ludzie siedzą - bez urazy, ale często nie mający większego pojęcia o sprzęcie, a tym bardziej jego modyfikacjach :) "
  O to chodzi, pokazać, zainteresować.
  A dla tych gorzej obeznanych, też mam naszykowany wpis (o gotowcach). Ale stwierdziłem "e tam, jak już pisać, to wpis, który temat wyczerpie" i stary wpis poszedł do kosza :D
  "Ale temat bardzo ciekawy i straszliwie rozbudowany - ogranicza tylko czas (zakładając że ma się nieograniczoną sumę pieniędzy do wydania oczywiście :)"
  I nerwów :P
  Bo parę osób z niezłymi projektami zrezygnowało - np. Chattab z laba, kupił budę za 2 tyś, na jej modyfikacje wydał kolejne 2, do tego wysokobudżetowe LC, oploty na kable w wykonaniu Darmacz'a (czyt. najlepsze w Polsce, oraz jedne z najlepszych na świecie) - miał długo problem z flow'em, nawet jak przeczyścił bloki, okazało się, że były wygięte piny na bloku cpu, ale padła mu pompa w międzyczasie itp - ze względu na problemy.

  Tobi   7 #6 16.08.2012 20:18

  Zamiast Tygona za 50 zł/m dał bym wąż za 10 zł/m BlackWater 10/16mm dołożył ze 100-150 zł i kupił panel do sterowania pompy Lamptrona (obciążalność kilkadziesiąt Wat na kanał), bo MCP350 na 12V jest głośna, spokojnie jej 60% obrotów starcza przy małym układzie.

  Nie każdy Feser One syfi układ, np Pure (tylko inchibilatory korozji i środki przeciw glonom) którego ostatnio testowałem nie zostawił śladów w układzie.

  Kupując drogie złączki prędzej kupił bym firmy Monsoon, ze względu na łatwość w skręceniu, bo skręcając wszystko palcami można się namęczyć ;)

  W_tym_temaciE   5 #7 16.08.2012 20:21

  Jasne, problem w tym, że on nie ma koloru, a Aquacomputer Double Protect Ultra Red/Blue, zostawia delikatny osad, po roku.
  Co do złączek - Monsoon, to może do Syfera jakością startować, ale nie do BP (Bitsa) :D
  A co do węża - łuki, wygląd płynu, a adapter 12v/7v to paręnaście złotych.

  Tobi   7 #8 16.08.2012 20:32

  Taki adapter za parę zł to się spali przy pierwszym uruchomieniu, rozbudowane reduktory napięcia się grzeją nawet z EK/Phoby DCP 2.2, przy wodnym jak dla mnie dobry panel to podstawa, bo głośna pompa bez możliwości sterowania zabija całą idee cichego chłodzenia wodą, podstawowego Lamptorna FC2 kupi się za 130 zł. Wąż 10/16 karzy zrobi taki sam łuk, fakt Tygon nie ma konkurencji w jakości wykonania, ale te pieniądze na początek wolał bym wpakować w lepszy blok, pompę, wentylatory itp.

  W_tym_temaciE   5 #9 16.08.2012 20:42

  Ano fakt, można kupić 35x z PWM i problem rozwiązany, dodatkowo pompa jest wydajniejsza.
  Nie zgodzę się natomiast co do panelu - jak już przy LC kupować, to Aquaero.
  No i, łuków takich samych nie będzie, zwłaszcza przy ciasnych połączeniach.

  Semtex   19 #10 16.08.2012 21:44

  Fajny temat poruszyłeś ;)

  Ostatnio zastanawiałem się na migracją w "mokre" chłodzenie, planowałem budowę od podstaw, żadnych gotowców, kalkulacja kosztów usadziła mnie na miejscu, niestety.

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #11 17.08.2012 07:48

  Fajny wpis. Też się tym trochę zajmuję. Niestety szkoda, że ten typ chłodzenia jest niestety bardzo drogi. Ale dobrze, że wyraźnie zaznaczasz w tym wpisie, że jest to zabawa dla hobbystów. A samo chłodzenie wodne dla przeciętnego użytkownika jest zbędne, ponieważ tak na prawdę mało kto potrzebuje chłodzenia wodnego. Nawet najmocniejsze podzespoły na rynku mają na obecną chwilę dość niskie temperatury maksymalne na standardowym chłodzeniu. Co z automatu odsuwa na bok tego typu rozwiązania. Nie to co kiedyś, kiedy procki grzały się niemiłosiernie. Poza tym wydajność tańszego bloku wodnego w okolicach 500zł jest na tak niskim poziomie (a nawet w droższych rozwiązaniach), że jeżeli Twój komp nie służy do renderingu to chyba nie ma sensu się nawet zastanawiać nad zakupem i montażem chłodzenia wodnego. Nawet overclocking nie wymaga już takich rozwiązań. No i podstawowa rzecz to same wyniki chłodzenia. W tym z czym ja miałem odczynienia to różnica wynosiła maksymalnie 9 stopni Celsjusza a sam układ chłodzenie w okolicach 1500zł. Ogólne dostępne testy takich rozwiązań pokazują, że wydajność takich układów waha się w okolicach 10 stopni Celsjusza. A więc ekonomii tutaj nie znajdziemy (i logiki chyba również). A co najciekawsze samymi wentylatorami w lepszej klasy obudowie można osiągnąć zbliżony wynik do chłodzenia wodnego. Wpis bardzo fajny i temat również bardzo ciekawy (dla hobbystów).

  command-dos   18 #12 17.08.2012 09:04

  a już myślałem, że zgodnie z trendem na DP będziemy rozmawiać o toaletach ;)

  W_tym_temaciE   5 #13 17.08.2012 11:55

  @DjLeo
  LC, daje też ciszę, bo jeśli masz dwie chłodnice SR1 560, to możesz ze spokojem puścić pasywnie zestaw Xeon s1366 + 2xGTX480, który na powietrzu, by hałasem uszy urywał.
  Tu dochodzimy do kolejnej zalety, która ujawnia się przy SLI/CF - które jest bezsensowne jeśli się nie ma OC.
  Co do OC - oj mylisz się :P
  Zwłaszcza, OC Ivy Bridge wymaga takich rozwiązań.
  Drugą sprawą w LC, jest bezawaryjność.
  Bo jak masz zwykłe chłodzenie na karcie, to padnie wentylator, a niezapisany projekt (pojechałeś np. na chwilę do sklepu) i system się wyłączy.
  A jak masz LC z turbo loop'em, to choćby Ci pompa i wszystkie wentylatory padły, to LC będzie się dzielnie trzymać, nawet parę dni (zależy od rozmiarów), nim podzespoły osiągną wysoką temp.
  Co do AC - mimo wszystko nie zgodzę się.
  Aczkolwiek, fakt, Prolimatech Megahalems Black z dwoma dobrymi wentylami (np. Noiseblocker PK1), też potrafi schłodzić procka po OC, wygląda też dobrze, ale mimo wszystko, to nie ta sama wydajność.
  @semtex
  Jak wspominałem - kwestia cierpliwości i trafienia na używki, bo z nich można zbudować bardzo wydajne LC z potencjałem do kolejnych bloków.
  Niemalże identyczny zestaw (jak ten co padałem, bez węży, ale z droższym rezem) można było niedawno kupić za ~450zł.
  Ba, parę miechów widziałem Koolance PMP450S Strong (jedna z najmocniejszych pomp) za 270zł...

  BTW, jakby tak rozważać nad ceną, to może i dobrze, że jest drogie?
  W stanach. stać na to prawie każdego, a później na xtremesystems są projekty typu "gimnazjalista za kieszonkowe kupuje sobie EVGA SR2, dwa Xeony, cztery karty, fatalnie wykonane oploty na kable, wszystko wrzuca do obudowy, dodaje masę czerwonych światełek, a komentarze ograniczają się do "wow" "awesome".
  A w Polsce, LC trzyma bardzo wysoki poziom.
  @command-dos
  Mi się teraz przypomniało, jak na innym blogu, ktoś robił serię, o właśnie tworzeniu własnego LC, wywołał spore poruszenie publik, szczególnie częścią, zatytułowaną "Zakupy do WC" ;)

  Semtex   19 #14 17.08.2012 12:22

  @W_tym_temaciE
  Wiesz, jak się za coś planuję zabrać to robię to na top ;)
  Jak sam wspomniałeś to hobby i pasja, czekam na wygraną w Totka i zrobię takie WC że Bill Gates dostanie zawału ze Swoimi planami :P

  W_tym_temaciE   5 #15 17.08.2012 13:04

  @semtex
  A niby MCP350 to jakaś pompa nisko-budżetowa :P ?
  W razie czego, zawsze można drugą taką do trrbo-loop'a dokupić.
  Bloczek też nie był zły.
  A chłodnica do wydajnych konifgów starcza (aczkolwiek, za 500zł, można kupić Phobya Nova 1080, zwłaszcza, że Phobya G-Silent 180 są śmiesznie tanie, jak na wydajność i ciszę, którą oferują.

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #16 17.08.2012 13:49

  @W_tym_temaciE

  Ivy Bridge się grzeją przy sporym OC ale to akurat wyjątek wśród procesorów. Widocznie Intel miał zły dzień i wypuścił nie do końca przemyślany (pod względem konstrukcji chłodzenia) układ.
  Ale ogólnie tak zgadzam się cisza to zaleta to fakt. Bezawaryjność w sumie też. Powiedz mi jak Twoim zdaniem długo wytrzyma (bez znacznego przegrzewania się) WC z uszkodzoną pompą?

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #17 17.08.2012 13:52

  W sensie po jakim czasie przestanie w ogolę chłodzić w końcu temperatura kiedyś musi podskoczyć?

  W_tym_temaciE   5 #18 17.08.2012 15:07

  WC?
  WC się nic nie stanie, tyle że płyn nie będzie się poruszać, zależy to też od konkretnego prcoesora/kart. Ale jeśli jest turbo-loop, to nawet jeśli flow spadnie do 30l/h układ będzie dosyć długo spełniać swoje zadanie.

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #19 17.08.2012 20:16

  Z drugiej strony ryzyko awarii PC-eta po przegrzaniu niezależnie czy na WC czy tradycyjnie jest znikome ponieważ wystarczy włączyć zabezpieczenie przed przegrzaniem.

  A chodziło mi o to ile taki układ WC bez ruchu wody w obiegu potrafi spełniać wciąż swoje zadanie. No ale na to ma tak wiele czynników wpływ, że nawet nie się co zastanawiać nawet.

  W_tym_temaciE   5 #20 17.08.2012 22:26

  Teoretycznie może, ale wiadomo, to będzie dużo wolniejsze rozwiązanie.
  Co do zabezpieczenia - mi nie chodziło o uszkodzenie sprzętu, a o utratę jakiegoś ważnego (niezapisanego) dokumentu, czy czegoś innego, z powodu wyłączenia przegrzewającego się komputera.

  Dimatheus   23 #21 20.08.2012 17:51

  Hej,

  Nieźle, nieźle. Dzięki takiemu - jakby nie patrzeć - bardzo efektownemu chłodzeniu można ładnie upiększyć swojego PC-ta. Wystarczy jeszcze tylko odpowiednia obudowa i można się chwalić - nie mówiąc już o tym, że dzięki temu komputer jest ledwo słyszalny, a jego elementy - chłodne. :)

  Pozdrawiam,
  Dimatheus

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #22 20.08.2012 18:01

  @Dimatheus

  I portfel chudszy :)

  sla17   7 #23 20.08.2012 19:29

  Fajne, tylko szkoda by zwodować CPU + GPU bez tysiaka nie warto nawet próbować. Najgorsze jest to, że się można wkręcić, a wtedy pieniądze same uciekają - a bo to się kupi inny blok, a bo to się wymieni rez, a bo to coś. Fajne, tylko że drogie - zwodowanie samego CPU tańsze, ale szkoda, że do tanich nie należy - może kiedyś zwoduję coś, bardzo bym chciał.

  Dimatheus   23 #24 21.08.2012 09:01

  Hej,

  @ DjLeo - No tak, ale przecież nikt nie powiedział, że tuningowanie komputera to tania zabawa. :)

  Pozdrawiam,
  Dimatheus

  DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #25 21.08.2012 13:06

  @Dimatheus

  Wiem, wiem tak tylko dodałem :)