r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Walka z cyberprzemocą czy z wolnością słowa? Memy zakazane w Indonezji

Strona główna AktualnościINTERNET

Rząd Indonezji nie akceptuje cieszących się ogromną popularnością memów. Postanowił on ścigać osoby umieszczające w sieci obraźliwe obrazki, oficjalnie w imię walki z cyberprzemocą. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o coś innego – ograniczenie wolności słowa w Internecie.

Przeglądając nawet Facebooka zauważymy, że część, czasami dość znaczną, umieszczanych postów stanowią memy. Dostępne są także strony internetowe oferują wyłącznie memy, w Polsce jest ich naprawdę sporo. Znajdziemy na nich różne obrazki, jednak większość z nich ma charakter humorystyczny, skupiając się na codziennych sytuacjach, grupach społecznych czy znanych osobach.

Internauci w Polsce szczególnie upodobali sobie tworzenie memów z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą, nieżyjącym papieżem Janem Pawłem II oraz z Lechem Wałęsą. Nie brakuje również żartów związanych z aktualną sytuacją w kraju czy naśmiewania się z celebrytów. Wśród tych obrazków spotkamy się także z bardziej kontrowersyjnymi treściami. Ich autorzy jeśli naprawdę nie przesadzą, to nie mają powodów do obaw. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w Indonezji.

r   e   k   l   a   m   a

Rząd Indonezji postanowił walczyć z osobami wrzucającymi memy. Karne mają być próby zniesławienia czy obrazki z oszczerczym tonem. Według rządu celem jest zapobieganie cyberprzemocy, ale obywatele nie podzielą tego założenia. Mieszkańcy Indonezji mówią, że nie istnieją jasne zasady, pozwalające powiedzieć, które treści są obraźliwe, a całość to atak na wolność słowa.

Jak podaje Southeast Asia Freedom of Expression Network, od momentu wprowadzenia kontrowersyjnych przepisów, już 200 osób miało nieprzyjemności za umieszczanie w Sieci nieodpowiednich dla rządu treści. Najwidoczniej w Indonezji miejsca dla „śmieszków” nie ma, a Internet ma być nudnym miejscem.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.