reklama

Wave od Google, czyli nowe pomysły na komunikację

Strona główna Aktualności

O autorze

Gigant z Mountain View zaprezentował swój pomysł na unifikację sposobów komunikacji.

Google Wave jest aplikacją sieciową, która ma na celu ułatwienie komunikacji pomiędzy użytkownikami. Wykorzystuje ona środowisko Google Web Toolkit. Wave był rozwijany przez blisko dwa lata. Twórcami rewolucyjnej aplikacji są bracia Lars i Jens Rasmussenowie, którzy znani bliżej są jako twórcy usługi Google Maps.

Wave ma łączyć w sobie różne metody komunikacji, takie jak email, komunikator, wymiana dokumentów oraz blog, w jednym interfejsie. Google chce zachęcić do współpracy niezależnych deweloperów. W związku z tym Wave została stworzona zgodnie z ideą open source, a kod klienta ma zostać udostępniony na jednej z wolnych licencji. Dodatkowo zostało już udostępnione specjalne API przy pomocy którego twórcy zewnętrznych usług będą mogli udostępnić je za pomocą platfromy Wave. Do komunikacji z platformą wykorzystywany jest Google Wave Federation Protocol.

Sam interfejs programistyczny usługi został podzielony na 2 części: Embed oraz Extensions. Embed ma oferować proste javascriptowe API, przy pomocy którego będzie można budować proste aplikacje. Extensions został podzielony na kolejne dwie części. Pierwsza z nich, Robots ma stanowić pomost pomiędzy serwisami zewnętrznymi a platformą Wave. Aplikacje wykorzystujące to API będą działały w "chmurze". W tym celu będzie można wykorzystać usługę Google AppEngine. Druga część API, nazwana Gadgets przeznaczona jest dla wszystkich dodatkowych rozszerzeń, pracujących po stronie klienta, które będą mogły zmieniać wygląd oraz funkcjonalność Wave'a. Gadgets API strukturą będzie przypominać inną usługę, stworzoną przez Google - OpenSocial.

Dla przykładu możliwa stanie się praca nad tym samym dokumentem w czasie rzeczywistym, co było dotychczas domeną komercyjnych produktów firm Adobe czy Microsoft. Platforma ma również udostępniać możliwość komunikacji głosowej i wideo. Google zdaje sobie sprawę z potrzeby człowieka do rozrywki. Dlatego też Wave ma zaoferować również.... gry :) Póki co w celach demonstracyjnych zostały stworzone internetowe szachy oraz sudoku.

Na obecną chwilę dostęp do usługi ma wąskie grono deweloperów. Dla szerszego grona użytkowników usługa ma być udostępniona pod koniec br. Wave obecnie dostępny jest dla przeglądarek Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Opera z uwagi na ich częściowe wdrożenie elementów języka HTML5. Google zapowiedziało stworzenie klienta w wersji dla Internet Explorera 7 i 8, jak również dla urządzeń mobilnych. Pewnym jest pojawienie się Wave w telefonach z zainstalowanym Androidem.

Użytkownicy mogą się zapoznać z Wave poprzez udostępnioną w serwisie YouTube prawie półtorej godzinną prezentację usługi. O nowościach dotyczących projektu, Google będzie informować na blogu usługi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić