Web Platform Installer - najszybsza droga do postawienia portalu w Internecie na lokalnym komputerze

Witajcie!

Jak wszyscy dobrze wiemy, Microsoft udostępnia różnorakie profesjonalne narzędzia dla administratorów stron internetowych, takie jak IIS czy SQL Server. Czy jednak przeciętny zjadacz chleba wykorzysta to w całości? Nie.

Żeby połączyć PHP bądź MySQL z IIS-em, trzeba się czasami namęczyć, co wiem z doświadczenia. Ludzie są leniwi, komu chciałoby się więc ustawiać wszystko samemu? Przegrzebywać pliki zip, dostosowywać różnorakie opcje serwera web? Nikomu.

Pewnie zadziwię niektóre osoby, ale Microsoft zauważył ten problem, i wydał Web Platform Installer. Jest to program, który po kilku kliknięciach postawi wszystko za nas. Wszystko, tzn. serwer IIS, PHP, MySQL/SQL Server oraz wybrany przez nas silnik. Oczywiście za darmo ;)

Narzędzie możemy ściągnąć z tej strony. Do instalacji potrzebujemy praw administratora, co jest oczywiste. Aplikacja działa na: XP SP2 wzwyż, Viście, 7, Serverze 2003 R1 wzwyż, Serverze 2008 i 2008 R2.

Po uruchomieniu, pojawia nam się ww/ okno:

Musimy tutaj ustawić język aplikacji internetowej, którą program będzie ściągał. Wchodzimy więc w Options (opcja na dole). W sekcji nazwanej Select your preferred language... wybieramy Polish, o ile oczywiście chcemy (a sądzę, że większość osób będzie chciała). Klikamy OK, i wracamy do okna głównego. *

Aby zainstalować upragnione forum/stronę na CMS-ie/bloga/galerię/wiki wybieramy zakładkę Applications. Tak, to ta ostatnia u góry. Na tej samej wysokości, tyle że po prawej stronie mamy wyszukiwarkę, z której możemy skorzystać. Oczywiście oprogramowanie możemy także wybierać z kategorycznej listy z lewej strony. Wszystko zależy od naszych upodobań.

Dla przykładu zainstaluję sobie Wordpressa w angielskiej wersji, korzystając z wyszukiwarki. Tak więc po jego odnalezieniu, klikam guziczek Add, gdyż możemy wybrać kilka silników do instalacji automatycznej. Po wybraniu wszystkiego, wciskamy Install na dole. Pojawia się nam okno, w którym potwierdzamy wybór. Pojawiają się tam także wszelakie zależności danej aplikacji internetowej, oraz ich waga, jak możemy niżej zauważyć:

Mam zainstalowanego IIS-a, PHP oraz SQL Server i MySQL, stąd możecie dostrzec samego Wordpressa na liście. Potwierdzamy wybór, klikając na I Accept. Powinno pojawić się zapytanie o typ bazy danych, w którym wybieramy MySQL (nie wszystkie aplikacje wspierają SQL Server), po czym ukazuje się nam okno, w którym widzimy postęp pobierania i instalacji danego oprogramowania. Microsoft stara się udostępniać w WPI najnowsze wersje produktów, stąd nie musimy mieć obaw, że ściągnie nam się starsza wersja.

Po pobraniu, musimy wysilić szare komórki, wybierając odpowiednie opcje - pojawia się nam kreator instalacji, w którym podajemy dane IIS-a i bazy danych.

Pierwszy jest IIS. Mając Server 2008 R2 (nie martwcie się, wersja ewaluacyjna :P), posiadam niżej wymienione opcje:

Polecam tutaj pozostawienie domyślnych ustawień, dla testera są one wystarczająco dobre. Można jedynie zmienić adres naszej strony na jakąś inną (w moim przypadku pozycja 'Wordpress' application name). Na dole tuż pod polem tekstowym zauważymy pełny adres. Klikamy Contunue, i przechodzimy dalej.

I oto jest krok drugi - zapytanie o bazę danych.
Fotka

To jest praktycznie najważniejszy krok, więc warto wziąć kartkę i długopis, zapisując sobie kolejne podawane informacje.

W pierwszej opcji wybieramy Create a new database, podając w polu niżej nazwę administratora bazy danych. Polecam zostawić to pole z wartością domyślną, spisując ją na kartkę. W polu Database administrator password podajemy hasło, które ma mieć nasz root. Też warto je zapisać. Pozycję Database user name - użytkownik bazy danych - polecam zostawić domyślną, zapisując ją sobie na kartce. W miejscu Database password ustawiamy hasło dla użytkownika z wcześniejszego pola (pozycja Confirm oznacza powtórz - wpisujemy tam drugi raz to samo hasło), oczywiście i je spisujemy na kartkę.

Pola Database server - serwer bazy danych - i Database name - nazwa bazy danych - pozostawiamy bez zmian, spisując je do notatniczka. W czterech pozostałych polach rozpoczynających się na Unique... podajemy losową frazę, która ma nas dobrze zabezpieczyć. Powinna być ona jak najdłuższa, ale pamiętajmy o granicy dobrego smaku ;)

Po potwierdzeniu opcji, produkt dalej się aktualizuje. Na samym końcu otrzymujemy ukochany komunikat o powodzeniu akcji:
Fotka

Przechodzimy wtedy na stronę, którą podaliśmy w pierwszym kroku instalacji:
Fotka

Podajemy tutaj:
- Site title - tytuł strony
- Username - nazwę użytkownika o uprawnieniach administracyjnych - warto spisać
- Password - hasło ("twice" znaczy podwójnie) - i to też :)
- Your e-mail - Twój e-mail
Następnie klikamy Install Wordpress, w kolejnym oknie zaś klikamy Log in. Pojawia nam się monit o zalogowanie się do panelu administracyjnego. Strona jest gotowa! Co ciekawe, podczas instalacji Wordpress ani razu nie zapytał się nas o hasło bazy danych itp. - wszystko zostało przekazane przez Web Platform Installer.

* - warto pamiętać, że aplikacje są w większości po angielsku. Jednak najpopularniejsze silniki oferują spolszczenie (najczęściej wystarczy odpowiednie pliki skopiować w odpowiednie miejsce), dostępne z ich stron. Odbiorcy tego artykułu zrobią to jednak na własną rękę :)

Przepraszam za umieszczenie zdjęć w linkach, niestety mogę wrzucić tylko 3 zdjęcia przez tag IMG.