WebKit przeszedł test Acid3 w 100%

Strona główna Aktualności

O autorze

WebKit jest silnikiem przeglądarki stron WWW dostępnym na licencji OpenSource, rozwiniętym głównie przez Apple w oparciu o znane z Konquerora KHTML oraz KJS. Jest również pierwszym takim silnikiem, który przeszedł test Acid3 z idealnym wynikiem 100/100. Silnik ten wbudowany jest w przeglądarki Safari oraz OmniWeb. Wersja WebKit, która zdała egzamin, na razie jest w fazie rozwojowej i będzie dostępna dla użytkowników wraz z Safari 4.

Silnikiem, który ma szanse przejść test jako drugi, jest wbudowany w Operę Presto. Na dzień dzisiejszy jego oficjalny wynik to 99/100. Kolejne dobre wyniki uzyskały Gecko (Firefox, Flock) - 87/100, KHTML (Konqueror) - 78/100, oraz WebKit z V8 (Chrome) rozwinięty przez Google - 79/100. Najgorzej radzi sobie Trident, wokół którego zbudowany jest Internet Explorer, który uzyskał wynik 21/100. Wyniki wszystkich wymienionych silników są lepsze z każdą wersją.

Acid3 to test sprawdzający szybkość oraz poprawność wyświetlania strony. Skupia się głównie na Document Object Model (DOM) oraz JavaScript, ale sprawdza również płynność animacji, obsługę UTF, działanie formularzy itd. Testy Acid to rygorystyczny zestaw testów opracowany przez Web Standards Project. Organizacja ta od 1998 roku stara się przekonać producentów przeglądarek do projektowania produktów zgodnie ze standardami. Zgodność przeglądarki ze standardami przekłada się na zwiększenie dostępności stron, łatwiejsze i tańsze rozwijanie stron, które nie będą musiały dostosowywać się do kilku przeglądarek, oraz przedłużenie czasu w jakim strona może być oglądana, ponieważ za kilka lat nadal będzie poprawnie renderowana.

© dobreprogramy