reklama

WebKit wzbogacił się o obsługę MathML

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

WebKit - silnik przeglądarek internetowych bazujący na otwartym kodzie źródłowym - został wzbogacony o obsługę języka znaczników MathML, przy pomocy którego opisuje się wzory i symbole matematyczne.

Obsługa MathML będzie teraz domyślnie dostępna w oficjalnych wydaniach WebKit oraz nocnych kompilacjach tego silnika. Dzięki wprowadzonej innowacji możliwe będzie umieszczanie na stronach internetowych wzorów i symboli matematycznych o dowolnym stopniu złożoności bez potrzeby korzystania z grafiki rastrowej, takiej jak pliki JPEG czy GIF. Równania, funkcje i wszelkie inne wzory będą opisywane przy pomocy znaczników XML, które będą mogły być zagnieżdżone bezpośrednio w kodzie strony. Na zmianach powinny w szczególności skorzystać wszystkie serwisy matematyczne publikujące dużą liczbę wzorów - zastąpienie grafik znacznikami XML znacząco zmniejszy ilość danych koniecznych do pobrania i przyspieszy ładowanie stron.

WebKit jest silnikiem stosowanym w takich przeglądarkach jak Safari czy Chrome, toteż należy się spodziewać, że przyszłe wydania tych programów będą charakteryzować się obsługą znaczników MathML. Osoby chcące przetestować działanie nowej funkcji mogą pobrać najnowsze, nocne wydanie silnika WebKit i uruchomić przygotowaną przez twórców stronę demonstracyjną.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić