reklama

WebMatrix - własny portal w pięć minut

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Jest już dostępna finalna wersja WebMatrix - narzędzia, dzięki któremu praktycznie każdy może stworzyć własny portal internetowy na platformie serwerowej Microsoftu bez potrzeby przyswajania specjalistycznej wiedzy na temat programowania i zaawansowanych technologii internetowych.

WebMatrix jest aplikacją skierowaną głównie do początkujących użytkowników i hobbystów. Pozwala na łatwe zbudowanie własnego serwisu internetowego bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy na temat obsługi baz danych czy instalacji aplikacji na serwerze. Narzędzie zostało wyposażone w lekki serwer IIS Express oraz bazę danych SQL Server Compact Edition, na których możemy budować naszą stronę. Co ważne, możemy korzystać z szeregu rozwiązań nie tylko produkcji Microsoftu - między innymi WordPress, Joomla! czy DotNetuke. Aplikacja bez problemu radzi sobie z PHP, MySQL i innymi popularnymi technologiami. Warto zauważyć, że w bazie dostępnych platform webowych znajdziemy również Orchard - nowy, stworzony przez Microsoft system zarządzania treścią (CMS), który jest rozpowszechniany na zasadach wolnego oprogramowania.

WebMatrix może pochwalić się intuicyjnym interfejsem bazującym na "wstążce" oraz bogatymi zasobami materiałów instruktażowych, plików pomocy i filmów demonstracyjnych. Po wybraniu określonej platformy aplikacja automatycznie pobiera wszelkie składniki konieczne do rozpoczęcia pracy. Program udostępnia początkującym deweloperom szereg mechanizmów przyspieszających proces tworzenia serwisu internetowego. Ponadto naszą stronę możemy wzbogacić o szereg dodatków, takich jak ramka z najnowszymi wiadomościami z Tweetera. Publikacja gotowego serwisu w Sieci także jest zautomatyzowana i sprowadza się do podania podstawowych danych o serwerze lub wybrania jednego z dostępnych na liście dostawców hostingu.

Narzędzie WebMatrix można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja > Tworzenie stron i aplikacji internetowych. Aplikacja współpracuje z systemami Windows XP, Windows Vista, Windows 7 oraz ich serwerowymi odpowiednikami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama