reklama

WebP - konkurent JPEG od Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Google za pośrednictwem firmowego bloga ujawnił plany wprowadzenia na rynek nowego formatu do zapisywania grafiki rastrowej, który ma oferować lepszą kompresję i wyższą jakość od popularnego JPEG.

Nowy format nosi nazwę WebP i zdaniem Google pozwala znacząco zmniejszyć rozmiar plików graficznych bez zauważalnej utraty jakości. Grafiki zapisane w formacie WebP są średnio 39% mniejsze od ich "starszych" odpowiedników - JPEG i PNG. Google zaznacza, że obecnie grafiki i zdjęcia stanowią około 65% zawartości stron internetowych. Zastosowanie WebP pozwala więc skrócić czas ładowania obrazów pobieranych z Sieci i oszczędza transfer danych. Firma przygotowała dla użytkowników narzędzia przeznaczone do konwertowania grafik na nowy format. Ponadto Google przygotował własną galerię, w której porównuje grafiki zakodowane w formacie JPEG i WebP. Format WebP jest projektem Open Source.

Google ma nadzieję że nowy format graficzny zyska uznanie internautów i pozwoli ograniczyć ilość informacji jakie są przesyłane przez Internet.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama