Wersja beta Red Hat Enterprise Virtualization

Strona główna Aktualności

O autorze

Red Hat uruchomił program beta hypervisora Red Hat Enterprise Virtualization, którego wydanie zapowiedział kilka miesięcy temu. Jest on konsekwencją przejęcia we wrześniu ubiegłego roku firmy Qumranet, współtwórcę linuksowego Kernel-based Virtual Machine (KVM).

Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) został zaprojektowany do obsługi maksymalnie 96 rdzeni i jednego terabajta pamięci. Hypervisor jest w stanie utworzyć jedną partycję dla 16 rdzeni, czyli dwukrotnie więcej aniżeli najnowsza wersja hypervisora VMware, oraz 64 GB pamięci RAM. Dla porównania, w VMware ESX 4.0 limit ten wynosi aż 255 GB. Poza samym hypervisorem, firma przygotowała dwa narzędzia do zarządzania. Pierwsze - RHEV Manager for Server - służy do zarządzania wirtualnymi maszynami na serwerach. Drugie - RHEV Manager for Desktop - umożliwia wdrażanie aplikacji z centralnych serwerów do wirtualnych stacji roboczych.

Sporną kwestią, którą Red Hat musi rozwiązać jest certyfikacja swojego produktu. Na tydzień przed rozpoczęciem prac nad hypervisorem, firma podpisała z Microsoftem umowę w kwestii interoperacyjności, na mocy której w systemach Red Hat Enterprise Linux w wersjach piątej i szóstej znaleźć powinno się wsparcie dla wirtualizacji Windows Server. Desktopowa wersja hypervisora powinna oferować natomiast obsługę systemów Windows XP, Vista oraz Windows 7.

W lutym firma zapowiedziała, że maksymalnie 18 miesięcy po rozpoczęciu prac nad hypervisorem spodziewać możemy się jego publicznego wydania. Dzisiaj, informacja ta została sprostowana, że premiera hypervisora powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Nie do końca jasne z kolei jest, które konkretnie produkty zadebiutują w pierwszej kolejności. Jednak biorąc pod uwagę, że podobne oprogramowanie SolidCE sprzedawane było już wcześniej, w pierwszej kolejności na rynku pojawić się powinien hypervisor oraz menedżer wirtualizacji dla desktopów.

© dobreprogramy

Komentarze